Kreş çocuklarının boğaz kültürlerinden izole edilen a grubu beta hemolitik streptokokların bazı antibiyotiklere karşı duyarlılıklarının incelenmesi
Studies on some antibiotic susceptibility of group a beta-hemolitic streptococcus bacteria isolated from throat cultures of children
- Tez No: 114709
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Ocak 99- Eylül 99 tarihleri arasında Ankara' da bulunan 3 kreşteki 802 çocuktan boğaz kültürleri alınmış, bunların 50' sinde ( % 6,2 ) Beta-hemolitik streptokok izole edilmiştir. identifıkasyon testleri, basitrasin ve baktrim ( SXT ) duyarlılık testleri uygulanan suşların 37' sinin ( %74 ) A grubu beta-hemolitik streptokok ( GABHS ) olduğu belirlenmiştir. Çalışma 30 suş ile yürütülmüş ve tümünün basitrasin' e duyarlı, SXT' ye dirençli olduğu belirlenmiştir. Suşların antibiyotik duyarlılık testleri disk diffüzyon yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada tetrasiklin, eritromisin, kloramfenikol, penisilin G, amikasin, amoksisilin klavulanik asit diskleri kullanılmıştır. GABHS' ların denenen tüm antibiyotiklere karşı duyarlı olduğu bulunmuştur.GABHS" ların penisilin' e karşı direnç göstermediği ve yine penisilin'e karşı alerjisi olan kişilerde kullanılan eritromisine duyarlı olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, çalışmada, GABHS' ların en sık Mayıs ve Haziran aylarında görüldüğü bulunmuştur. Çalışma, penisilinin GABHS' ların tedavisinde kullanımının devamını göstermiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 401.01.01 : Grup A p-hemolitik streptokok, Antibiyotik duyarlılık testi 63 Prof. Dr. Yavuz BEYATLI
Özet (Çeviri)
In this study, throat cultures were taken from 802 children of three day care centers in Ankara, betwen Jan. 99 and Sep. 1999. 50 ( 6,2 % ) Beta-hemolitic streptococcus were isolated from throat cultures of 802 children. Results showed that 37 strains ( 74 % ) were presumptively identified as group A beta-hemolitic streptococcus ( GABHS ) by susceptibility to Bacitrasin and Trimethoprim-sulmethoxazole ( SXT ). All GABHS tested were susceptible to Bacitrasin and were resistant to Trimethoprim-sulmethoxazole ( SXT ). Penicillin G, Amikacin, Amoxicillin-clavulanic acid, Chloramphenicol, Tetracycline, Erythromycin were used for antibiotic susceptibility tests. Antibiotic susceptibility of GABHS were tested by standard disk difussion method. All GABHS were susceptibile to all antibiotics studied.IV None of the strains was resistant to Penicillin or Erythromycin. Erythromycin can be an alternative antibiotic to Penicillin in the case of allergic situation. Maximum isolataion rate of GABHS were found especially in May and June. We conclude that Penicillin is still the drug of choice in GABHS since we did not observe any resistance to Penicillin in all strains. Science code Key Words Page number Adviser 401.01.01 Group A p-hemolitic streptococcus, Antibiotic susceptibility tests 63 : Prof. Dr. Yavuz BEYATLI