Dikey boyut saptanmasında yararlanılan yumuşak doku referans noktalarının, kemik noktaları ile olan ilişkilerinin sefalometrik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 11474
  2. Yazar: SUAT ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN NECDET ALKUMRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
- 73 - ÖZET Çalışmamızda, çeneler arası vertikal boyutu belirle mede yararlanılan belirli noktalar arası mesafeler ölçülerek, doğal dişli bireylerdeki yumuşak doku ölçümlerinin, tam pro tez; yapımında sağlanmaya çalışıldığı gibi eşit olup olmadı ğı: araştırıldı. Bu amaçla, 150 doğal dişli ve 50 tam dişsiz bireyde, yumuşak dokuda Gl-Pm, Gl-Sn, Pm-Pg, Prn-Gn, Sn-Pg, Sn-Gn ve Ch-Pup, kemik dokuda ise, alınan sefalometrik filmler üzerinde Gl-ÂNS, AMS-Pg ve ANS-Gn mesafeleri Ölçüldü. Sonuç olarak, çeneler arası vertikal boyutu belirle mede, kliniklerde tam dişsiz bireylerde yumuşak dokuda uy gulandığı gibi, belirli noktalar arasında bir eşitlik olma dığı, kemik dokuda ise Gl-MS mANS-Pg eşitliğinin, çeneler arası vertikal boyutu belirlemede kullanılabilir bir eşit lik olabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
- 74 - s, u m m a r y In this study, while determining the vertical dimen sion between upper and lower jaws, we measured distances between some definite points and examined whether these dis tances were equal and the equality between these distances were proper for determining the vertical dimension in eden tulous patients. For this purpose, in the soft tissue of 200 patients, 150 with natural teeth and 50 edentulous, we measured Gl-Pm, Gl-Sn, Prn-Pg, Prn-Gn, Sn-Pg, Sn-Gh and Oh-Pup and in their bone tissue we measured Gl-SNA, SNA-Pg and SNA-Gn by taking oephalometric films. In determining; vertical dimension between upper and lower jaws, we found no equal distanoes between the deter mined points in soft tissue, whereas the Gl-SNA and SNA-Pg measurements were equal and we were satisfied with the equ ality whioh could be used in determining vertical dimension in edentulous patients. iûg:c;3l:öçt5>@§îm Kurulu