Trafik durultma tasarımı elemanlarının Ortadoğu kentlerinde uygulanabilirliğinin araştırılması: Gazze kenti örneği
Traffic calming design elements which can be apply to Middleeast cities: Gazze city
- Tez No: 114841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLAGU KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
TRAFİK DURULTMA TASARIMI ELEMANLARININ ORTADOĞU KENTLERİNDE UYGULANABİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) Ziyad Almasri GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2001 ÖZET Ulaşım ve buna bağlı olarak trafik ile ilgili sorunları, son yılların en önemli problemleri arasında yer almaktadır.Sağlıksız.plansız kentleşmenin yeni sıra ulaşım ve trafik konularına gereken önemin verilmemiş olması, kentlerde çarpık ulaşım ve bozuk trafik düzeni doğurmaktadır. Bu sorunları ortadan kaldırmak için başvurulan bir çok yöntem bulunmaktadır. Bu çalışmada el alınacak yöntem ise Trafik Durultma Tasarımı. Ortadoğu bir kenti olan Gazze şehrinde uygulanabilir. Bu yöntemde sadece taşıt ve yaya trafiğini düzeltmesi ötesinde, sokak ve çevresini daha güzel bir duruma getirilebilir. Çevreyi zenginleştirilmesi, bir bütünsel bir çalışma olarak ele alınmalıdır. Bu tür çalışmalar, 80'lı yıllarda batı ülkelerinde uygulanmaya başlamış ve olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Eğer bu çalışmayı kapsamlı ve alan ölçeğinde uygulanırsa Gazze şehrinde, iyi sonuçlar verilecektir. Bilim Kodu : 12 02 Anahtar Kelimeler :Trafik, Durultma.Tasarım Sayfa Adedi : 176 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hülagu Kaplan.
Özet (Çeviri)
II TRAFİK CALMİNG DESİGN ELEMETS VVHİCH CAN BE APPLY TO MIDDLE EAST CİTİES ( M.Sc.Thesis ) Ziyad Almasri GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2001 ABSTRACT In recent years transportation and the issues of traffic have been the major problems we deal with in our daily life. Nowadays people are moving to metropolitan cities and this causes the rising of the unhealthy planing of cites, stopped up traffic, as aresult transportation be come very serious issue that must be solved. There are some practical methods and solutions in order to solve the issues that mentioned above. One new and important method is the Traffic Calming method which can be apply to Gazze city as acity in the Middle East. This method is not only strickly to solve the issues of people on foot or vehicles but olso it is good method to finish the problem of street as well as to bring the environment to astage of pretty if the method is to be considered as awhole. In the eightieths this method was carried out by many westren conutries and gave good results. To end up with, if this method as awhole with its suggested solutions is to be applied to acertion place inside a city, if will give us good and practical solutions to our problem. Science code : 1202 Key Words : Traffic calming Page number : 176 Adviser : Doç. DR. Hülagu Kaplan