İyon tuzakları ve tuzaklama yöntemleri
Ion traps and trapping methods
- Tez No: 114842
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
İYON TUZAKLARI VE TUZAKLAMA YÖNTEMLERİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Mehmet CANPOLAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALIK- 2001 ÖZET Bu çalışmada Paul ve Penning tuzakları özetlenmiş, iyonların tuzak içerisinde lazerle soğutulması üzerinde durulmuştur. Soğuma ve sıkışma için bazı denklemlere yer verilmiştir. Bu sırada Radyal hareketin yarı çapının sadece magnetron ve siklotron yarı çapma bağlı olduğu gözlenmiştir. Bilim kodu : 404.03.01 Anahtar kelimeler : İyon tuzakları, kuantum optik Sayfa adedi : 32 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Atilla ÖZMEN
Özet (Çeviri)
ION TRAPS AND TRAPPING METHODS (M. Sc. Thesis) Mehmet CANPOLAT GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT This study focuses on the Paul and Penning traps and the cooling of ions in the traps. Same formulas were written during the cooling and trapping ions. In order to find out what sort of factors affect the radius it was found out that the radius was influenced by the magnetron and cyclotron radius Science Code Key words Page number Supervisor 404.03.01 Ion traps, quantum optics 32 Prof. Dr. Atilla ÖZMEN