Using information and communication technologies as an organizational change enabler: A case study in criminal police laboratories
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin organizasyon değişiminde olası kılıcı olarak kullanılması: Kriminal polis laboratuvarları'nda bir durum çalışması
  1. Tez No: 114863
  2. Yazar: BAHADIR K. AKÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DEMİRÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
oz BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN ORGANİZASYON DEĞİŞİMİNDE OLASI KILICI OLARAK KULLANILMASI: KRİMİNAL POLİS LABORATUVARLARI'NDA BİR DURUM ÇALIŞMASI Akçam, Bahadır K. Yüksek Lisans, Bilişim Sistemleri Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Onur Demirörs Aralık, 2001, 147 sayfa Bu çalışma bir bilimsel kamu kurumu olan Kriminal Polis Laboratuvarları (KPL)'deki organizasyon değişim hareketinde bilişim teknolojilerinin nasıl mümkün kılıcı bir rol oynadığım anlatmaktadır. Önce değişim metodolojileri / yaklaşımları ile bilgi ve iletişim teknolojileri tanımlandı. En çok bilinen dokuz metodoloji ve yaklaşım detaylıca araştırıldı ve karşılaştırıldı. Bilişim ve iletişim teknolojileri organizasyon değişimini mümkün kılıcı olarak tanımlandı. Türkiye'deki organizasyonel değişim süreci başka bir bölüm içerisinde yer aldı. Kriminal Polis Laboratuvarlan konu çalışma olarak alındı. KPL'deki değişim süreci ve bir“Truva atı”olarak bunu gerçekleştiren bilişim teknolojilerinin etkileri süreç ve tercübe ile birlikte sunuldu. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USING INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGIES AS AN ORGANIZATIONAL CHANGE ENABLER: A CASE STUDY IN CRIMINAL POLICE LABORATORIES Akçam, Bahadır K. M.S., Department of Information Systems Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Onur Demirörs December, 2001, 147 pages This study defines how information technology is used as an enabler in an organizational change initiative at Criminal Police Laboratories (KPL), a public scientific organization. Following the definition of change methodologies, nine well-known methodologies / approaches are investigated and compared in detail. Information and communication technologies are defined as an enabler of organizational change. Organizational change process in Turkey is investigated within this context and the change process in Turkish Criminal Police Laboratories as a public agency is taken as a case study. The change process and the enabling effect of Information and Communication Technology (ICT) as a“Trojan horse”are then presented together with the process and experience of KPL. Ill