A Web based information system for army schools
Askeri okullar için ağ tabanlı bir kütüphane bilgi sistemi
  1. Tez No: 114864
  2. Yazar: MURAT DİVRİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE BAYKAL, YRD. DOÇ. DR. SONER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
oz askeri okullar ıçm AG TABANLI bir kütüphane BİLGİ SİSTEMİ Divril, Murat Yüksek Lisans Tezi, Enformatik Enstitüsü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Nazife Baykal Ortak Tez Yöneticisi: Yrd. Doç, Dr. Soner Yıldırım Eylül 2001, 134 sayfa Bu tezde askeri okullar için bir kütüphane bilgi sisteminin üye ve üye olmayanların hizmetleri kısmı sunulmaktadır. Askeri okul kütüphanelerinde bütün işlemlerin üyeler tarafından fiziksel olarak kütüphnede yapılmasından kaynaklanan zaman kaybı, artan maliyet ve verimsizlik ile karşılaşılmaktadır. Kara Harp Okulu pilot okul olarak seçilmiştir. Çalışmanın amacı, kütüphanenin problem alanlarını ve gereksinimlerini belirlemek, bunları karşılayacak bir bilgi sistemini geliştirmektir. Yeni sistem kullanılmaya hazır bir sistemin tüm özelliklerini taşımakta ve ağ tabanlı bir sistemin tüm ayrıcalıklarını sunmaktadır. Tüm işlemlerin ağ üzerinden daha hızlı, verimli ve güvenilir bir şekilde yapilabilmesi yeni sistemin en önemli
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A WEB BASED LIBRARY INFORMATION SYSTEM FOR ARMY SCHOOLS DivriJ, Murat Information Systems, Informatics Institute Supervisor : Assocs. Prof. Dr. Nazife Baykal Co-Supervisor : Assist. Prof. Dr. Soner Yıldırım September 2001, 134 pages This thesis presents the member and non-member services sides of a web based library information system for army schools. In army school libraries lack of productivity, high cost and loss of time problems are encountered because of doing all the processes physically. Turkish Army School is chosen as a pilot school for the web based library information system project. The main purpose of the study is to identify the problem areas and requirements of the library, and to develop an information system in order to overcome these problems. The new system possesses the necessary capabilities of an information system and the privileges of a web based system. The significant achievements of the new system are high productivity, reduced cost and time, the ability to run on web with high security. Keywords ; Library Information System, Turkish Army School. m