Deneysel hipotiroidizmin sıçanda trinitrobenzen sulfonik asit (TNBS) ile oluşturulan kolit modelinde hasar parametrelerine etkisi
- Tez No: 115035
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İNCİ ALİCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fizyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Physiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
l.ÖZET İnflamatuvar barsak hastalığı (İBH) patogenezinde yer alan mukozal immunoregülasyon bozukluğunun, mukozal inflamasyona zemin hazırladığı bilinmektedir. Tiroid bezi fonksiyonel bozuklukları hücresel immunitede, oksidan- antioksidan dengesinde ve sitokinlerin üretiminde değişikliklere yol açarak mukozal immunoregülasyonu inflamasyon lehine veya aleyhine düzenleyebilmektedir. Hipotiroidizmin trinitrobenzen sulfonik asit (TNBS) ile oluşturulmuş deneysel kolit modelinde iyileştirici etkisi bulunmuş, ancak bu etkinin hangi mekanizma ile oluştuğu ve hipotiroid model oluşturmakta kullanılan metimazol ve propiltiyourasilin direkt etkisi ve/veya tiroid hormonlarının azalması ile ilgili bir etki mi olduğu kesinlik kazanamamışıtr. Bu çalışmada metimazol verilerek oluşturulan deneysel hipotirodizmin TNBS koliti hasar parametrelerine etkisi ve bu etkide dokudaki oksidan-antioksidan dengesinin rolünü araştırmak ve metimazolün oluşan etkideki rolünün direkt ve/veya indirekt mi olduğunu incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla, 15 gün boyunca normal içme suyu alan kolit grubu sıçanlara ve içme suyunda % 0.04 'lük metimazol verilerek hipotiroidi oluşturulmuş sıçanlara 16. günde tek doz % 38'lik etanol içinde çözündürülmüş 0.8 mi TNBS (30 mg/sıçan) ve kontrol grubu sıçanlara ise 0.8 mi fizyolojik tuzlu su intrakolonik olarak anüsten 8 cm proksimale uygulandı. Dekapitasyondan bir gün önce 24 saatlik fekal pellet üretimleri (sayı ve ağırlık olarak) ölçülen sıçanlar TNBS veya fizyolojik tuzlu su uygulamasını takiben 7. günde dekapite edilerek alman 8 cm'lik distal kolon segmentleri tartılıp dokuların yaş ağırlıkları belirlendi ve mukozal hasar makroskopik olarak değerlendirildi. Saklanan doku örneklerinde oksidan hasarın göstergesi olan doku lipid peroksidasyon (LP) ve glutatyon (GSH) aktiviteleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Abnormality of mucosal immunoregulation, involved in the pathogenesis of inflammatory bowel disease, leads to mucosal inflammation. Functional disorders of the thyroid gland may participate in dysregulation of mucosal immune system by its known effects on the cellular immune system, oxidant-antioxidant balance and cytokine production. Severity of TNBS colitis is known to be attenuated in hypothyroid rats. The exact mechanism underlying the therapeutic effect of hypothyroidism is not clear and it is not known whether methimazole directly itself or its effects on thyroid hormones reduce the inflammation. Therefore, this study aims to clarify the effect of hypothyroidism on TNBS-induced colitis, to investigate the role of tissue oxidant- antioxidant balance in this effect and finally to determine if methimazole can act directly on inflammation or has a thyroid hormone-dependent effect. In this regard, on the day 16, a single dose of 30 mg TNBS dissolved in 38% ethanol 0.8 ml was administred intrarectally, 8 cm proximal to anus, to the rats which received normal tap water and hypothyroid rats treated with % 0.04 methimazole in drinking water for 15 days. Twenty-four hours before decapitation, fecal pellet numbers and volumes were measured. Rats were decapitated 7 days after TNBS or saline administration and colonic segments of 8 cm were exteriorized, weighed and scored macroscopically. Then, colonic segments were used for the measurement of tissue lipid peroxidation (LP) and glutathione (GSH) levels. Compared to control group, macroscopic damage scores and tissue wet weights were increased significantly in the colitis group, while in the hypothyroidism+colitis group values were significantly less than colitis group (pO.001).