Kortikosteroid ve anabolik steroidlerin sıçan diyafragma kasına olan kasılma etkileri
Contractive effects of corticosteroids and anabolic steroids on diaphragm muscles of rats
  1. Tez No: 115036
  2. Yazar: ERCAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞUR TARIK TURAÇLAR, PROF.DR. SENA ERDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET (Kortikosteroid ve anabolik steroidlerin sıçan diyafragma kasına olan kasılma etkileri) Hayvanlar üzerinde yapılan deneysel çalışmalar ve klinik araştırmalar, glukokortikoidlerin iskelet kaslarında ve özellikle respiratuvar kaslarda disfonksiyon yaptığını göstermiştir. Anabolik steroidlerin ise kasların kasılmaları üzerine etkileri glukokortikoidlerin yaptığı etkileri antagonize edici yöndedir. Bu çalışmada, yüksek dozda ve kısa sürede glukokortikoid ve anabolik steroid erişkin erkek sıçanlara ayrı gruplar halinde verilerek glukokortikoidlerin sıçan diyafragma kasının kasılmasına olan azaltıcı etkisinin anabolik steroidler ile ortadan kaldırılabileceğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Bir gruba deksametazon 2 mg/kg/gün (intramüsküler), diğer gruba metanolon enantat 7.5 mg/kg ve üçüncü gruba deksametazon+metanolon enantat sırasıyla 2 mg/kg/gün (2 hafta süreyle) ve 7.5 mg/kg (ilk gün tek doz) verilmiştir. Elde edilen bulgular, deksametazon verilen hayvanlardaki kasılma parametreleri bütün gruplara göre anlamlı olarak düşük bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY (Contractive effects of corticosteroids and anabolic steroids on diaphragm muscles of rats) Experimental studies performed on animals and clinical researches show that glucocorticoids lead to dysfunction on skeletal muscles and especially on respiratory muscles. But, the effects of anabolic steroids on the contraction of muscle antagonise the effects of glucocorticoids. In this study, it was aimed to show that glucocorticoids and anabolic steroids were treated in a high dosage and in a short time to adult rats in different groups and reducing effect of glucocorticoids on the contraction of a rat diaphragm muscle would be removed by anabolic steroids. Dexamethasone 2 mg/kg /day (intramuscular) for one group, metanolone enantate 7.5 mg/kg for another group and dexamethasone+metanolone enantate for the third group had been treated for two weeks. According to findings obtained from this study, the contraction parameters in rats treated dexamethasone were found significantly low among all groups (p0.05).