Fiziksel bir stres modeli olarak elektroşok uygulamasının farede östral döngü, yumurta verimi ve progesteron düzeyi üzerine etkileri
Evaluation of the effects of physical stress applied by electric foot schock on the estrous cycle, oocyte retrieval and progesterone level in the mice
- Tez No: 115034
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY LOĞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET FİZİKSEL BİR STRES MODELİ OLARAK ELEKTROŞOK UYGULAMASININ FAREDE ÖSTRAL DÖNGÜ, YUMURTA VERİMİ VE PROGESTERON DÜZEYİ ÜZERİNE ETKİLERİ Stresli uyaranların çeşitli türlerde üreme işlevlerini etkileyebildiği bildirilmekle beraber, stresin ovülasyonla ve yumurta verimiyle ilgili göstergeleri nasıl değiştirdiğini stres yanıtını da değerlendirerek inceleyen bir çalışmaya ulaşabildiğimiz kaynaklarda rastlanmamıştır. Bu çalışmada, fiziksel bir stres modeli olan elektroşok (EŞ) uygulamasının farede östral döngüyü, spontan ve indüklenmiş gruplarda nicel ve nitel yumurta verimini ve progesteron düzeylerini nasıl etkilediğinin araştırılması amaçlandı. Elektroşokun antral follikül ve korpus luteum sayıları üzerine olan etkileri de, ovaryumun morfolojik analizi yapılarak saptanmak istendi. Çalışmada 6-8 haftalık, 15-20g ağırlığında BALB/c soyu dişi fareler kullanıldı. İzlenen toplam 237 fareden 66'sı yumurta eldesi işlemine alındı. Hayvanlar; naif, süperovülasyon (SO), vajinal yayma (VY), spontan ovülasyon-elektroşok (Sp-EŞ) ve süperovülasyon-elektroşok (SO- EŞ) olmak üzere beş ayrı grupta incelendi. Sp-EŞ ve SO-EŞ gruplarında elektroşok, önceden belirlediğimiz bir protokol dahilinde (0.5 mA, 20Hz, 5 dakika, günde bir kez) ayak tabanından, ardışık dört gün, saat 16:°°-16:30 arasında uygulandı. VY grubu ile Sp-EŞ grubundaki farelerin östral döngüleri vajinal yayma yöntemiyle takip edildi. Stres yanıtının göstergesi olarak serum kortizol düzeyleri, yumurta eldesi bulgularımızı desteklemek üzere de ovülasyonun bir göstergesi olarak serum progesteron düzeyleri, radioimmünoassay yöntemi ile belirlendi. Ovaryum morfolojisi ışık mikroskobu ile incelendi. Ortalama kortizol düzeyleri açısından en düşük değer naif grupta saptanırken, en yüksek değer Sp-EŞ grubunda bulundu (sırasıyla, ort+SE, 19.28±1.95 jxg/dL ve 44.85±4.13 ug/dL). Ortalama kortizol düzeyinin çeşitli derecelerde stresli uyaranla karşılaşan naif grup haricindeki olgularda belirgin olarak daha yüksek bulunması, etkin bir stres yanıtı oluşturduğumuza işaret etmekteydi. Ortalama yumurta sayısı SO gruplarında anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p değerleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF THE EFFECTS OF PHYSICAL STRESS APPLIED BY ELECTRIC FOOT SHOCK ON THE ESTROUS CYCLE, OOCYTE RETRIEVAL AND PROGESTERONE LEVEL IN THE MICE Stressful stimuli have been reported to affect reproductive processes in various species; however we were not able to reach a detailed study investigating the effects of stress on the ovulation-related indicators and oocyte retrieval, by evaluating also the neuroendocrinological stress response. We have undertaken the present study to determine the effects of physical stress applied by electric foot shock on the estrous cycle, the quantitative and qualitative oocyte retrieval in the course of spontaneous and induced ovulations, and the progesterone levels in the mice. For quantifying the antral follicles and corpora lutea, ovarian morphology was also analyzed. Female BALB/C mice (6-8 weeks old and 15-20 g) were used in all experiments. The animals were investigated in five groups: Naive, superovulation (SO), vaginal smear (VS), spontaneous ovulation-foot shock (Sp-FS), and superovulation- FS (SO-FS). A total of 237 mice were investigated and of these, 66 were performed oocyte recovery in the course of all study. Mice in the Sp-FS and SO-FS groups were subjected to electric foot shock (0.5 mA, 20 Hz, 5 min/day) for four consecutive days, between 16:00 and 16:30 h. The estrous cycles in the females in VS and Sp-FS groups were determined by means of vaginal smears. Serum Cortisol level was detected for evaluating the stress response, and as an indicator of ovulation, progesterone level was estimated for supporting our findings involving oocyte recovery. Both hormones were determined by radioimmunoassay, using commercial kits. Ovarian morphology was investigated by light microscopy. The mean Cortisol value was determined to be the lowest in the naive, and highest in the Sp-FS groups (respectively, mean+SE, 19.28+1.95 |ig/dL and 44.85+4.13 \ig/dL). Prominently increased Cortisol levels in the groups exposed to various stressors indicated the activation of an effective stress response. The mean oocyte number significantly increased in the superovulated groups (p values