Nöromüsküler iletim ve kas kontraktilitesinde hipoksi etkisi ile oluşan değişiklikler üzerine pentoksifilinin etkileri
Effects of pentoxifylline on neuromuscular transmission and skeletal muscle contractility during hypoxia and reoxygenation
  1. Tez No: 115070
  2. Yazar: FATMA ŞİMŞEK DURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABİT YALÇIN RIDVANAĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Şimşek Duran, F., Nöromüsküler İletim ve Kas Kontraktilitesinde Hipoksi Etkisi İle Oluşan Değişiklikler Üzerine Pentoksifilinin Etkileri, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Fizyoloji Uzmanlık Tezi, Ankara, 2001. Bu çalışmada, bir fosfodiesteraz inhibitörü olan Pentoksifilin'in (PTF), hipoksi sırasında nöromüsküler iletim ve çizgili kas kontraktilitesi üzerine olan etkileri incelenmiştir. Farelere bir hafta PTF (50 mg/kg, i.p, n=24) uygulandı, kontrol hayvanlara (n=12) i.p. serum fizyolojik verildi. Eter anestezi altında diyafragma kası frenik sinirle birlikte çıkartıldı. Direkt ve indirekt izometrik kas kontraksiyonları 37°C'de kaydedildi. Hipoksi, % 95 N2 + % 5 C02 karışımı uygulanarak oluşturuldu. Hipoksi sırasında nöromüsküler blokaj gelişme süresi, kontraktilite değişiklikleri ve reoksijenizasyona bağlı kontraktil fonksiyondaki geri dönüş hızı değerlendirildi. İzotonik KCI (170 mM) ve kafein (10 mM) kontraktür yanıtları da her iki grupta incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Şimşek Duran, F., Effects of pentoxifylline on neuromuscular transmission and skeletal muscle contractility during hypoxia and reoxygenation, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Medical Physiology, Ankara, 2001. We evaluated the effects of pentoxyfilline (PTX), a xanthine-derived phosphodiesterase inhibitor, on hypoxia-induced blockade of neuromuscular transmission and inhibition in skeletal muscle contractility, in mice. Animals were treated with PTX (50 mg/kg, i.p., n=24) for a week and control animals received saline (n=12). Under ether anesthesia, diaphragm muscles were removed with phrenic nerves attached. Direct and indirect muscle contractions were recorded isometrically at 37°C. Hypoxia was instated by administration of 95 % N2 + 5 % CO2. Time to reach complete neuromuscular blockade during hypoxia and the rate of recovery of muscle contractility upon reoxygenation were determined. Effects of isotonic KCI and 10 mM caffeine-induced contractures were also evaluated.