Hafif-orta şiddetli kronik obstrüktif akciğer hastalığında 6 dakika yürüme ve merdiven çıkma testlerinin karşılaştırılması
Comparison of six-minute walking test and stair climbing test in mild to moderate chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 115069
  2. Yazar: DUYGU ILGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA İTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Chest Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET HAFİF-ORTA ŞİDDETLİ KRONİK OBSTRÜKTİF AKCİĞER HASTALIĞINDA 6 DAKİKA YÜRÜME VE MERDİVEN ÇIKMA TESTLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Fzt. Duygu ILGIN Giriş: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan olgularda egzersiz kapasitesi azalmaktadır. Günümüzde KOAH'lı olguların değerlendirilmesinde ve tedavi programlarının belirlenmesinde submaksimal egzersiz testlerinin kullanımına giderek artan bir talep vardır. Amaç: Çalışma hafıf-orta şiddetli KOAH'lı olgularda altı dakika yürüme testi (6DYT) ve merdiven çıkma testi (MÇT)'nin farklı özelliklerinin karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğinde Nisan-Mayıs 2002 tarihleri arasında yaşları 47-84 arasında olan, 34 erkek 24 kadın, toplam 58 hafif-orta şiddetli KOAH'lı olgu çalışmaya alınmıştır. Olguların demografik özellikleri,tıbbi öyküleri, sigara kullanma alışkanlıkları, egzersiz yapma alışkanlıkları değerlendirme formu kullanılarak kaydedilmiştir. Olgulara solunum fonksiyon testi (SFT), 6 DYT ve MÇT aynı günde uygulanmıştır. Dispne ve bacak yorgunluğu şiddeti Modifiye Borg Skalası (MBS) kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler Statistical Package for Social Sciences 10.0 (SPSS 10.0) programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF SIX-MINUTE WALKING TEST AND STAIR CLIMBING TEST IN MILD TO MODERATE CHRONIC OBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE Duygu ILGIN, P.T. Introduction: Exercise capacity decreases in patients with chronic obstructive pulmonary disesase ( COPD). Today, there is a growing demand toward submaximal exercise tests usage in the evaluation of COPD patients and the determination of treatment programs. Objective: Our study was planned to compare the different characteristics of six-minute walking test (6MWT) and stair climbing test (SCT) in mild to moderate COPD patients. Material and Method: This study was performed at Chest Disease Department of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine between April and May 2002. The study group consisted of 58 mild to moderate COPD patients with ages ranged from 47-84 years. Demographic characteristics, smoking habits, exercise habits of the patients were evaluated by using an evaluation form. Pulmonary function tests (PFT), 6 MWT and SCT were performed to all patients on the same day. Dyspnea and leg fatigue intensity were evaluated by a Modified Borg Scale (MBS). For statistical analysis Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for windows 10.0 was used.