Metilen mavisi, N, O-karboksimetil kitosan, nimesulid, SPER/NO, ve N, O-karboksimetil kitosan ile SPER/NO'nun postoperatif adezyonları önleyici etkilerinin rat uterin horn modelinde karşılaştırılması
Comparing the preventing effect of postoperative intraperitoneal adhesion with methylen blue, N, O-carboxy-methyl chitosan, nimesulide, SPER/NO, and N, O-carboxymethyl chitosan plus SPER/NO in rat uterine horn model
- Tez No: 115102
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
50 ÖZET Jinekolojik operasyonlardan sonra pelvik adezyon gelişimi ve adezyolizis sonrası tekrar oluşumu, hala pelvik cerrahinin en sık görülen komplikasyonu olup infertilite, kronik pelvik ağrı ve intestinal obstrüksiyona neden olabilir ve sonraki abdominal cerrahilerde operatif yaralanma riskini arttırır. Laparatomiyi takiben kadınların %60-90'ında pelvik adezyonların geliştiği gösterilmiştir. Adezyon gelişimini önlemek veya azaltmak için operasyon teknikleri üretmek ve adjuvanlar uygulamak iki majör stratejidir. Minimal invaziv ve laparaskopik tekniklere rağmen iyatrojenik operatif travmadan kaçınılamamaktadır. Bu nedenle adezyon gelişimini önlemek için adjuvan tedavi gereklidir. Bu çalışma rat uterin horn modelinde metilen mavisi, NOCC, nimesulid, SPER/NO ve NOCC ile SPER/NO'nun adezyon önleyici etkilerini araştırmak için yapıldı. Postoperatif adezyon gelişiminin karşılaştırılmasında tüm tedavi grupları SF grubuna göre belirgin farklı bulundu. En iyi sonuç NOCC ve SPER/NO'nun birlikte kullanıldığı grupta alındı. Özellikle üreme ile ilgili pelvik operasyonlarda bariyer ve farmakolojik adjuvanların yaygın kullanımı, postoperatif adezyonların azaltılmasında doğru bir yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY Pelvic adhesion development after gynecological operations and their reformation after adhesiolysis is still, up until now, the most common complication of pelvic surgery that presents itself in the form of infertility, chronic pelvic pain and intestinal obstruction, and that raises the risk of operative injury with subsequent abdominal surgery. It has been recognized that pelvic adhesions occur in 60-90% of women following a laparotomy. The two major strategies for adhesion formation prevention or reduction are adjusting surgical techniques and applying adjuvants. Even with minimal invasive and laparoscopic techniques, iatrogenic surgical trauma cannot be avoided. Therefore, for prevention of adhesion formation, adjuvant treatment is necessary. This experimental study was designed to examine the use of methylen blue, N.O-carboxymethyl chitosan (NOCC), nimesulide, spermine NONOate (SPER/NO), and NOCC plus SPER/NO on prevention of adhesion formation in rat uterine horn model. Comparing the groups for the prevention of postoperative adhesion formation, in all the study groups adhesion scores were found significantly lower than that of the SF group. The best result found when NOCC and SPER/NO used together. Widespread use of barrier and pharmacologic adjuvants in pelvic operations, especially in the reproductive ones, is a right strategy to decreasing postoperative adhesions. For this purpose, the combination of a NOCC gel plus SPER/NO may be a good alternative in gynecologic surgery after further experimental and clinical studies.