Komplikasyonlu gebeliklerde kalıtsal trombofilinin yeri
The role of inherited thrombophilia in complicated pregnancies
  1. Tez No: 115101
  2. Yazar: FAHRİ AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET KOMPLİKASYONLU GEBELİKLERDE KALITSAL TROMBOFİLİNİN YERİ AMAÇ; Gebelik komplikasyonları (preeklampsi, intrauterin gelişme geriliği, plasenta dekolmanı ve intrauterin fetal ölüm) ile faktör V Leiden mutasyonu, protein C, protein S ve antitrombin IH eksiküğinin dahil olduğu kalıtsal trombofililerin ilişkisini araştırmaktır. MATERYAL METOD: Çalışmaya Ekim 1999-Ekim 2000 tarihleri arasında 30 komplikasyonlu, 30 sağlıklı gebeliği olan kadın dahil edildi. Hasta ve kontrol grubu gebelik haftalarına göre benzer olarak seçildi. Gebelerin doğum öncesi FV Leiden mutasyonu, Protein C, Protein S ve Antitrombin IH aktivite tayini için kan örnekleri alındı. Demografik özellikleri ve laboratuar sonuçları kaydedildi. BULGULAR; Hasta grubunda 7 (%23.3), kontrol grubunda 2 (%6.7) gebede Faktör V Leiden mutasyonu saptandı. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p=0.145). Faktör V Leiden mutasyonu olan hasta grubunun 5 tanesi preeklampsi, 2 tanesi intrauterin gelişme geriliği tanısı almışlardı. Hasta grubunda 6 (%20), kontrol grubunda 1 (%3.3) hastada Protein C eksikliği saptandı. İki grup arasında istatistiksel fark saptanmadı (p=0.103). Hasta grubundaki Protein C eksikliği olan gebelerin tümü preeklamptikti. Benzer şekilde hasta ve kontrol grubu arasında Protein S ve Antitrombin III aktivite değerleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı ( p değerleri sırasıyla 0.789 ve 1). Hasta grubu, Faktör V Leiden mutasyonu olanlar ve olmayanlar olarak değerlendirildiğinde kan üre değerleri arasında normal referans değerleri içerisinde anlamlı bir yükseklik saptandı (p=0.03) Hasta grubu, PC aktivitesi normal ve düşük olanlar olarak karşılaştırıldığında sistolik tansiyon, hemoglobin ve hematokrit değerleri arasında (normal referans değerleri içinde) anlamlı farklılık saptandı (p değerleri sırasıyla 0.038, 0.049 ve 0.033). SONUÇ; Bu çalışmada komplikasyonlu ve sağlıklı gebelikleri olan kadınlar arasında Faktör V Leiden mutasyonu, Protein C, Protein S ve Antitrombin İÜ aktivitesi açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı. Faktör V Leiden mutasyonu ve Protein C eksikliğinin istatistiksel anlamlılığa ulaşmamasının nedeni olgu yetersizliği olarak yorumlandı. 51
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ROLE OF INHERITED THROMBOPHILIA IN COMPLICATED PREGNANCIES: OBJECTIVE: To investigate the relation of inherited thrombophilia including Factor V Leiden mutation, Protein C, Protein S and Antithrombin HI deficiency with pregnancy complications (preeclampsia, intrauterine growth restriction, abruptio placenta and inrauterine fetal death). MATERIAL AND METHODS; Thirty women with complicated pregnancies and 30 women with healthy pregnancies were enrolled in this study between October 1999-October 2000. Study and control groups were selected similarly with respect to gestational weeks. Blood were drawn before birth to assess Factor V Leiden mutation, Protein C, Protein S and Antithrombin HI activities. Demographic and laboratory values were recorded. RESULTS: There were 7 (23.3%) Factor V Leiden mutations in study group and 2 (6.7%) in control group (p=0.145). Five of the study group that were Factor V Leiden positive were preeclamptic and 2 had intrauterine growth restriction. Protein C deficiency was diagnosed in 6 of study (20%) and 1 of control group (3.3%) women (p=0.103). All of the women with Protein C deficiency were preeclamptic. Similarly, there was no statistically significant difference between study and control groups regarding to Protein S and Antithrombin HI activity levels ( p values 0.789 and 1 respectively). When the study group was evaluated according to Factor V Leiden mutation status, blood urea levels were found to be significantly higher, but within normal reference range (p=0.003) When the study group was evaluated with respect to Protein C deficiency, systolic blood pressure, hemoglobin and hematocrit levels were found to be significantly higher ( p values 0.038, 0.049 and 0.033 respectively). CONCLUSION: In this study, complicated and healthy pregnancies were not found to be significantly different with respect to Factor V Leiden, Protein C, Protein S and Antithrombin in activities. Insufficiency of number of cases was interpreted as the reason for Factor V Leiden mutation and Protein C deficiency for not reaching statistically significant values. 52