Polikistik over sendromlu kadınlarda kan homosistein seviyesinin ilişkisi
The relationship of the plasma homocysteine level in women with polycystic ovarian sndrome
- Tez No: 115108
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL TAMER EREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET: AMAÇ: Koroner kalp hastalığı için bağımsız bir risk faktörü olan hiperhomosisteineminin polikistik over sendromlu kadınlarda plazma düzeyinin araştırılması. MATERYAL-METOD: Çalışmaya Ekim 2000- Haziran 2001 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD polikliniğine başvuran klinik, hormonal ve ultrasonografik olarak PKOS tanısı konmuş 45 kadın ve 47 normal kontrol grubu kadın dahil edildi. Tüm hastaların BMI hesaplanarak 25 kg/m2 'in altı zayıf üstü kilolu olarak gruplandınldı. Tüm hastalardan, açlık kan şekeri, insulin, HDL, LDL, VLDL, total kolesterol, trigliserid ve adetin 3. günü TSH, LH, östradiol (E2), FSH, prolaktin (PRL), total i testosteron (TT), serbest testosteron (ST), dehidroepiandrosteron sülfat (DHEAS), 17 hidroksiprogesteron (17 OHP), homosistein, B12, folat seviyelerine bakıldı. Kıyaslamalar zayıf PKOS ve zayıf kontrol ; kilolu PKOS ile kilolu kontrol grubu kadınlar arasında yapıldı. BULGULAR: Homosistein, PKOS'lu kadınlarda kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. Zayıf PKOS'lu kadınlarda ortalama plazma homosistein seviyesi zayıf kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. Kilolu grupta ise anlamlı farklılık bulunamadı. Kilolu PKOS'lu kadınlarda ortalama serum folat düzeyi daha yüksek tespit edildi. B12 ise zayıf ve kilolu gruplarda farklı bulunmadı. PKOS'lu kadınlarda ortalama plazma homosistein seviyesi ile diğer parametreler arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. SONUÇ: Homosistein PKOS'lu kadınlarda anlamlı oranda yüksek bulduk. KKH'mn önemli bir nedeni olan hiperhomosisteinemi, PKOS'lu kadınlarda da insülin direnci gibi KKH'mn diğer bir nedeni olabilir. Çalışmamız bu konuda daha fazla araştırma gerektiğini ve önemini vurgulamaktadır. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY >BJECTİVE: To investigate any relatioship between homosisteine level which is a risk of actor the CAD and PCOS »ETTİNGS: Istanbul University, Cerrahpaşa School of Medicine, Department of Obstetrics nd Gynecology, Istanbul,Turkey..ATİENTStClinicaly, ultrasonographycaly and endocrinologycaly proven 45 women with 'COS, and 47 normal control women were included into the study. The women are ubdivided into lean PCOS (n:23) and lean control (n:25); obese PCOS (N:22) and obese sontrol (n:22) groups according the BMI ( Below and above 25 kg/m2) MATERIAL AND METHODS: Plasma glucose, insulin, HDL, LDL, VLDL and total kolesterol, TG levels; FSH, LH, E2, PRL, TSH, DHEAS, 17 OHP, Total and Free estonterone in early follicular phase of menstruation; homosisteine, vit. B12 and folate levels were determined. 'One way ANOVA' and 'Pearson correlation' test were used for statistical analysis. RESULTS: The median plasma homocysteine level was higher in PCOS group than that of the control group. In lean PCOS, group median plasma homocystein level was higher than that of the lean control. In obese PCOS group median plasma homocysteine level was not different significantly than that of obese control group. Median serum folate level was higher in obese PCOS and not different in lean group. Median serum B12 levels were not different in lean and obese groups. The median plasma homocystein level was not found correlated with endocrinologycal and metabolic parameters. CONCLUSION: Plasma homosisteine level found high in women with PCOS and was significantly high. Hyperhomocysteinemia which is an independent risk factor for CAD, may be an important factor in relation with increased risk of CAD in women with PCOS such as insulin resistance.