Disfonksiyonel uterin kanama tedavisinde düşük doz östrojenli oral kontraseptifler ve uzun etkili GnRH analogları ile kombinasyonunun karşılaştırılması (klinik, randomize, prospektif çalışma)
  1. Tez No: 115107
  2. Yazar: NADİRE NİHAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ONUR KARABACAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
70 VII ÖZET Biz bu çalışmada disfonksiyonel uterin kanama tedavisinde bugüne kadar pek araştırılmamış bir protokol olan GnRHa+DdOKS kombinasyonu ile DdOKS karşılaştırılmasını amaçladık. Kliniğimize anormal uterin kanama nedeniyle başvuran ve disfonksiyonel uterin kanama tanısı almış olan 55 hasta ile yapmış olduğumuz bu çalışmamızda, 26 hastadan oluşan bir gruba GnRH analoglan ile düşük doz oral kontraseptif kombinasyonu ve 29 hastadan oluşan diğer gruba ise yalnız düşük doz oral kontraseptif içeren tedavi protokolleri uygulandı. FSH, LH ve E2'nin tedavi öncesi ve 6 aylık tedavi sonundaki değerlerinin değişim oranlarında, GnRHa + DdOKS tedavi protokolü uygulanan grup, yalnız DdOKS tedavi uygulanan grupla karşılaştırıldığı zaman istatistiksel olarak anlamlı fark (p0,05) saptanmamıştır. Anemiyi düzeltmek için GnRHa eklenmesine gerek olmadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
73 VIII SUMMARY This study is designed to compare the effectiveness of low dose oral contraceptives and combination of GnRH analogs with low dose oral contraceptives only for treatment of dysfunctional uterine bleeding. 55 patients who have admitted to our clinic for their abnormal uterine bleeding and who were diagnosed to have dysfunctional uterine bleeding were included in this study. GnRHa+low dose OCS treatment protocol were given to 26 patient. Only low dose oral contraceptive treatment protocol were given to 29 patient. Serum FSH, LH and E2 levels before treatment and after 6 months of treatment period were statisticaly different for GnRHa+low dose OCS group and only low dose OCS group (p0,05).