Ovaryan hiperstimulasyon sendromlu hastalarda anjiotensin dönüştürücü enzim insersiyon/delesyon polimorfizmi
Angiotensin converting enzyme insertion-deletion polymorphism in ovarian hyperstimulation syndrome patients
  1. Tez No: 115123
  2. Yazar: CİHAN KABUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN VARDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ovaryan hiperstimulasyon sendromu (OHSS), fertiliteyi artıncı ilaçlar sonucunda oluşan, iatrojenik bir komplikasyondur. Yaklaşık 30 yıldır bilinmesine rağmen, OHSS'nin patogenezi net olarak belli değildir. Renin- Anjiotensin sisteminin bir parçası olarak görev yapan, Anjiotensin II, vasküler endotel hücrelerinde de konstriksiyon yaparak, vasküler geçirgenliği artırır. OHSS'de belirgin özellik olan vasküler geçirgenlikteki artış, Anjiotensin II artışı ile birlikte olabilir. Anjiotensin II, anjiotensin dönüştürücü enzim tarafından anjiotensin Fden oluşturulur. ACE aktivitesini belirleyen faktör, ACE genindeki insersiyon - delesyon polimorfizmidir. Delesyon alleli için homozigot olan bireylerde ACE düzeyleri en fazla, insersiyon alleli için homozigot olan olanlarda ise en azdır. OHSS'li hastaların enzim düzeylerim etkileyecek ACE gen polimorfizmi ile ilgili bilgi literatürde mevcut değildir. Çalışmada OHSS riski altındaki hastaların ACE gen insersiyon / delesyon polimorfizmi incelenilmesi ve bu hastalardaki delesyon ve insersiyon polimorfizminin OHSS gelişiminde etkisinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıçtır. Ağustos 2000 - Haziran 2001 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda ovulasyon indüksiyon programına alınan, OHSS gelişimi için yüksek risk altında bulunan 47 hasta dahil edildi. Kontrol (n:25) ve OHSS (n:22) grubu allında incelenen hastaların ACE genlerine ait insersiyon/delesyon polimorfizmi, PCR yöntemiyle çalışılarak tesbit edildi. Çalışma sonucunda OHSS ve kontrol grupları arasında ACE/DD genotip oranın farklı olmadığım bulmuş olmamız, ACE aktivitesinin OHSS patogenezinde rol almadığım düşündürür. Delesyon alleli için homozigot olan bireylerde, insersiyon alleli için homozigot olanlara göre, daha yüksek oranda OHSS tesbit edilemediği için; kontrollü over stimulasyonu öncesinde ACE genotipinin bilinmesi OHSS riskini önceden tahmin etmemiz konusunda klinik fayda sağlamamaktadır. 42
Özet (Çeviri)
The ovarian hyperstimulation syndrome is an iatrogenic complication induced by exogenous administration of substances which are used to stimulate follicular growth and ovulation. The pathophysiological mechanism that leads to OHSS is still unclear. The ovary has been demonstrated to contain all the components of renin-angiotensin system (RAS). RAS may play a primary role in the pathogenesis of OHSS. Angiotensin II, which is a component of RAS, enhances vascular permeability. It may induce OHSS by the latter effect. Angiotensin II can be formed from angiotensin I by the effect of angiotensin converting enzyme (ACE). The activity of ACE is determined by genetically; subjects homozygous for the deletion allele have the highest ACE levels, and those who were homozygous for insertion allele have the lowest levels. We have compared ACE insertion/deletion polymorphism in OHSS group and in control group to examine the hypothesis that genetically determined differences in ACE expression in ovarian hyperstimulated patients contribute to the etiology of OHSS. 47 women who have undergone controlled ovarian hyperstimulation cycle (control group, n: 25; OHSS group, n: 22) were recruited in the study. DNA was extracted from the patients' venous blood, and the insertion/deletion polymorphism of ACE gene was detected by polymerase chain reaction (PCR). Although, the insertion/deletion polymorpism of ACE gene is the major determinant of circulating ACE levels, variations at the ACE gene locus doesn't play a major role in the pathogenesis of OHSS. 43