Klimakterik dönemde vazomotor bozukluklar ve cinsel işlevleri ile ilgili yakınmalarda hemşirelik danışmanlığının etkisi
- Tez No: 115122
- Danışmanlar: PROF.DR. HEDİYE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
8-OZET Çalışmamız, klimakteriumda sık görülen yakınmaları saptamak, bunlarla başa çıkmak için eğitim vermek ve danışmanlık yapmak üzere planlanmıştır. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastenesi'nde ve 29 Mayıs Hastanesi'nde yapılmıştır. Araştırmaların örnekleri bu hastanelerin Kadın-Doğum Polikliniklerine başvuran 40-65 yaş arası 300 kadın oluşturmuştur. Çalışmamıza katılan kadınlara görüşme formu, MYTL, MİTÖ uygulanmıştır ve bunların sonucunda elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Bu veriler doğrultusunda cinsel sorunları ve vazomotor semptomlar görülen olgular eğitime çağırılmıştır. Üç aşamadan oluşan eğitimde olguların, bu semptomlar konusunda bilgilerini sınamak için, öntest ve son test uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar yüzdelik Chi-Square, T Testi, Mc NemarTesti ile değerlendirilmiştir. h Kadınların en sık görülen semptomlar, vazomotor semptomlar (%58) ve cinsel sorunlar (%52,3) olarak bulgulanmıştır. MİTÖ uygulandığında kadınların menopozu %53'ü olumsuz, %47'si olumlu karşıladıkları saptanmıştır. Yakınmaları olan kadınlara eğitimler sonucunda bilgi ve davranış değişiklikleri gözlenmiştir. Bugünün ortamında menopozun yaşlanmak değil olgunlaşma ve deneyimli olma anlamına geldiğini hayatın yeni bir döneminin başladığını ve bu dönemdeki fizyolojik olayları kendisine açıklamak, yanlış kavramların düzeltilmesi ve korkuların giderilmesi, eğitim ve danışmanlık yaparak kadınların yaşamının büyük bir bölümünü (30 yıl) kaliteli geçirmesine katkı sağlayabilecek en önemli sağlık ekibi üyesi hemşirelerdir. Bu alanda uzman hemşireler yetiştirilmelidir. G5
Özet (Çeviri)
9-SUMMARY This study aims to define the most frequently encountered symptoms of the climacteric and to provide information and training to overcome these symptoms. The study has been carried out at the Istanbul University Hospital and the“May 29th Hospital”. The cohort consisted of 300 women between ages of 40-65 seen at the outpatients Clinics of the named hospitals. The patients were evaluated by MYTL (Menopausal Symptoms Screening List) and MITO (Patient's Attitude Towards Menopause Scala) and interview forms. In accordance with the outcome of above assesments, those who have vasomotor symptoms and sexual disturbances were called in for training. These patients were submitted to a pre and final test of awareness on their symptoms. The results were evaluated using Chi-Square, student's T- Test and Mc Nemar Test. The most frequent symptoms were vasomotor (58%) and sexual (52,3%) symptoms. MITO application revealed a 53 % of negative attitude and 47% possitive attitude of the cases towards menopause. The training programme resulted in a change of awareness and attitude. Modern nursing has great role in supporting and enlightening the climacteric on the subject of menopause giving her the reassurance that this point in life is not sudden aging but the start of merely a different period which can be restored to a life of high quality. Nurses capable of giving such support must be trained in sufficient numbers to help society in this important area. &S