Hayvanlarda hipotalamus-hipofiz ilişkileri kuramı ve sığırda kızgınlık döngüsünün endokrinolojisi
The Theory of the hypothalamic-hypophyseal interrelationships in animals and the endocrinology of estrouscycle in cattle
  1. Tez No: 5914
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi HAYVANLARDA HİPOTALAMÜS-HİPOJİZ İLİŞKİLERİ KURAMI VE SI?IRLA KIZGINLIK DÖNGÜSÜNÜN ENDOKRİNOLOJİSİ Hüseyin ÖZCAN Ankara Üniversitesi fen. Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim 'Lalı Danışman: Prof.Dr, Yücel AŞKIN 1989, Sayfa: Jüri: Prof.Dr. Yücel AŞKIN Prof. Dr. Ayhan Eliçin Prof.Dr. Mustafa Kaymakçı Bu tezde, hipotalamus ile hipofiz arasındaki ilişkileri aydınlatmak için yapılan çok sayıdaki araştırma tarihsel gelişmeler göz önüne alınarak ayrıntılı şekilde tartışılmıştır. Evcil hayvanlarda üreme fonksiyonlarının denetlenmesinde hipotalamo-hipofizel- ovarian eksenin rolü vurgulanmış ve ilgili hormonlar ve fonksiyonları özetlenmiştir. Ayrıca sığırda kızgınlık döngüsünün endokrinolojisi ile ilgili incelemeleri içeren son kaynaklar taranmış ve ayrıntılı şekilde sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Hipotalamus, hipofiz, ovaryumlar, üreme hormonları, sığır, folikül büyümesi, kızgınlık döngüsü.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE THEORY OP THE HYPOTHALAMIC-HYPOPHYSEAL INTERRELATIONSHIPS IN ANIMALS AND THE ENDOCRINOLOGY OP ESTROUS CYCLE IN CATTLE Hüseyin ÖZ CAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof.Dr. Yücel AŞKIN 1989, Page: 241 ' Jury : Prof.Dr.Y.A skin Prof. Dr. Ayhan Eliein Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı In this thesis» the vast number of investi gations made to illuminate the interrelationships "between hypothalamus and hypophysis was discussed in detail by considering the historical developments. In domestic animals the role of hypothalamic-hypo- physeal-ovarian axis in the control of the repro ductive functions was stressed and the related hor- mons and their functions were outlined in detail. In addition, the endocrinology of estrous cycle in cattle was presented in detail by reviewing the related literature of the recent studies. KEY WORDS : Hypothalamus, hypophysis, ovaries, repro ductive hormones, cattle, follicular growth, estrous cycle.