Östrojen replasman tedavisinin mikroalbuminüri düzeyine etkisi
Effect of estrogen replacement theraphy on microalbuminuria
  1. Tez No: 115133
  2. Yazar: SETENAY ARZU ÖÇ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCAY NAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Jinekoloji servisinde cerrahi menopoz sonrası ve doğal menopozu takiben benign nedenlerle total abdominal histerektomi ve bilateral salpingooferektomi yapılan 58 hasta çalışmaya alındı. ERT için kontrendikasyon saptanmayan bu hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Grup I'e transdermal östrojen tedavisi (Climara TTS) veya oral konjuge östrojen (Premarin 0.625mg), Grup IF e ise ERT verilmedi. Hastaların cerrahi öncesi ve postoperatif 1. ve 6. aylardaki 24 saatlik idrarda mikroroalbuminüri ve kreatinin klirensi değerleri, plazma lipid-lipoprotein düzeyleri karşılaştırıldı. Altı ay sonunda cerrahi menopoz sonrası ERT verilen grupta mikroalbuminüri düzeyinde postoperatif dönemde anlamlı düşüş tesbit edilmesine rağmen ERT verilmeyen grupta ise mikroalbuminüri düzeyinde anlamlı değişiklik saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Fifty-eight patients who had been undergone total abdominal hysterectomy and bilateral salpingo-oopherectomy due to benign gynecologic disorders were enrolled in this present study. The once who had no contraindication for ERT were randomised in two groups. Group I received transdermal estrogen (Climara TTS) or oral conjugated estrogen (Premarin 0,625 mg), group II did not. Microalbuminuria, creatinine clearance in 24 hour urine specimen and plasma lipid-lipoprotein levels were compared preoperatively and postoperative 1st and 6 th months respectively. At the end of six month of observation in the group who were in surgical menopause and given ERT, statistically significant decline in microalbuminuria was observed. However, in the group who were in surgically menopause and did not receive ERT, level of microalbuminuria did not change significantly. In the group who were oopherectomised following naturel menopause, microalbuminuria level changed clinically after ERT but was not stastistically significant.