Premenopozal ve postmenopozal anormal uterin kanaması olan hastalarda endometrial kavitenin değerlendirilmesinde transvajinal ultrasonografi ile salin infüzyon sonografinin tanısal etkinliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 115135
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
60 II ÖZET Bu çalışmada premenopozal ve postmenopozal anormal uterin kanaması olan hastalarda endometrial kavitenin değerlendirilmesinde TVUS ve SİS 'in tanısal etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yaşlan 35 ile 70 arasında değişen 100'ü premenopozal, 33'ü postmenopozal toplam 133 anormal uterin kanamalı hastada TVUS ve eş zamanlı SİS işlemi uygulanarak bulgular kaydedildi. D&C, histeroskopi veya histerektomi ile elde edilen spesimenlerin patoloji sonuçları referans alınarak TVUS ve SİS sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Ayrıca myoma uteri tanısı konan hasta grubunda SİS'in myom lokalizasyonu ve myomun endometrial kavite ile olan ilişkisini belirlemedeki etkinliği de değerlendirildi. 133 anormal uterin kanamalı hastadan 11 'i çeşitli nedenlerle çalışmadan çıkarıldı. Toplam 122 hastada invaziv girişimlerle elde edilen patoloji sonuçlan ile TVUS ve SİS sonuçlan karşılaştırıldığında; endometrial patolojilerde TVUS'nin sensitivitesi % 83, spesifisitesi % 70.6 iken, SİS'in sensitivitesi ve spesifisitesi sırasıyla % 97,7 ve % 82,4 olarak tespit edildi. SİS işleminin endometrial poliplerde sensitivite ve spesifisitesi sırasıyla % 100 ve % 91,8 olarak, myomlarda ise sırasıyla % 95 ve % 100 olarak tespit edildi. SİS ile 4 hiperplazi vakasından sadece 2'sine doğru olarak tanı konulabildi (sensitivite % 50 ve spesifite % 98,3). Ayrıca SİS ile myom tanısı konulan bütün hastalarda myom lokalizasyonu ve endometrial kavite ile ilişkisi doğru olarak tespit edildi. Bu bulgulara dayanarak anormal uterin kanamalı hastalarda endometrial kavitenin değerlendirilmesinde SİS TVUS'den daha üstün bir değerlendirme yöntemi olduğu sonucuna varıldı
Özet (Çeviri)
61 VIII SUMMARY The aim of this study was to assess the diagnostic efficacy of transvaginal ultrasound and sonohysterography of the endometrial cavity in premenopausal and postmenopausal patients with anormal uterine bleeding. TVUS and concurrent SIS findings in 100 premenopausal and 33 postmenopausal women, between the ages of 35 and 70 years, were recorded. The pathological results of D&C, hysteroscopy and hysterectomy specimens were taken as reference and compared with the results of TVUS and SIS. On the other hand, the efficacies of SIS in the determination of localization of myoma uteri and the relation of myomas to the endometrial cavity were also assessed. Eleven patients were excluded from the study for several reasons. When TVUS and SIS findings were compared with pathological results of the specimens, which were obtained via invasive procedures; sensitivity and specificity of TVUS in the diagnosis of endometrial pathology was 83 % and 70.6 %, respectively. However, sensitivity and specificity of SIS was 97.7 % and 82.4 %, respectively. The sensitivity and specificity of SIS in the diagnosis of endometrial polyps was 100 % and 91.8 % and in the diagnosis of myomas was 95 % and 100 %, respectively. By using SIS, only two of 4 endometrial hyperplasia cases were diagnosed. By using SIS procedure, the localization and the relation of myomas to the endometrial cavity were correctly diagnosed in all patients. In conclusion, endometrial cavity is more accurately evaluated with SIS as compared to TVUS, in the patients with anormal uterine bleeding.