Bazal ovaryan rezerv testlerinin, genç hastalardaki indükte sikluslarda foliküler gelişimi öngörme değeri
The predictive value of ovarian reserve tests for follicular development in stimulated cycles of young infertility patients
- Tez No: 115136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RÜŞTÜ ERGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bazal Ovaryan Rezerv Testlerinin, Genç Hastalardaki İndükte Sikluslarda Foliküler Gelişimi Öngörme Değeri İnfertiliteye yönelik tedavi planlanan olgularda tedavi şeklinin belirlenmesi ve seçilecek tedaviye göre elde edilecek başarı şansının tahmini için öncelikle oositin elde edileceği over kapasitesinin değerlendirilmesi gereklidir. Over rezervi yani folikül sayısı, siklik olarak her ay azalmakta ve menopozal yaşlarda bitmektedir. Menopozal dönemden çok daha önceki yıllarda ise gebe kalabilirlik, foliküler azalma ve kalitesindeki bozulma sonucunda zayıflamaktadır. Ovaryan rezerv testleri (ORT) ovaryumda kalan folikül havuzunu indirekt olarak yansıtmaktadır. Ovaryan rezerv testleri bazal ölçümler ile dinamik testlerden oluşmaktadır. Bazal ölçümlerden başlıcaları, erken proliferatif dönemde yapılan FSH, inhibin-B ve östradiol ölçümü, sonografik olarak ovaryan hacim ve folikül sayısı ölçümüdür. Dinamik testler ise klomifen sitrat ve GnRH agonist stimülasyon testleri olup, bu testler ile stimülasyon sonrası överin verdiği yanıt kapasitesi değerlendirilmektedir. Biz de bu çalışmamızda klomifen sitrat ve gonadotropinler ile stimüle edilmiş hastalarda bazal ovaryan rezerv testlerin foliküler gelişimi öngörme değerim tespit ettik. Çalışma grubunu oluşturan 52 hastanın 25 'i klomifen, 27'i ise gonadotropinler ile stimüle edildikten sonra bazal testleri, hCG günü foliküler gelişim parametreleri ile karşılaştırıldı. Yapılan değerlendirmelerde, hem klomifen sitrat hem de gonadotropin kullanan hastalardaki bazal testler olan FSH, ovaryan hacim ve folikül sayımının foliküler gelişimin önceden tespit edilmesinde prediktif değerinin istatistiki olarak yeterli olmadığı görüldü. Hasta grubumuzun yaş ortalamasının 30 altında olması nedeni ile henüz ovaryan kapasiteleri bozulmadığından, bazal testlerin foliküler gelişimi öngörme değeri zayıf kaldı. Sonuç olarak bazal ovaryan rezerv testleri, genç, ovaryan yaşlanması başlamamış hastalardaki indükte sikluslarda foliküler gelişimi öngörme değeri yetersizdir, bu testler özellikle 35 yaş üzeri ya da ovaryan erken yaşlanma şüphesi olan hastalarda ovaryan kapasitenin değerlendirilmesi için faydalı olabilir. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Predictive Value Of Ovarian Reserve Tests For Follicular Development In Stimulated Cycles of Young Infertility Patients Evaluation of the ovarian capacity should be primarily done in order to decide treatment modality and presume the success rate in those patients whose oocytes will be obtained. Ovarian capacity or number of the follicles cyclicaly decreases and gets over at menopausal ages. On the other hand, the fecundability decreases before the premenopausal period by follicular decline and disruption of oocyte quality. Ovarian reserve tests indirectly give an information about ovarian residual follicular pool. Ovarian reserve tests include bazal and dynamic ones which bazal ones are FSH, inhibin B and E2 levels and sonographic evaluation of ovarian volume and follicular count. Besides, basal tests, dynamic tests include CCCT and GnRH agonist stimulation test which evaluate ovarian response after the stimulation. In our study, we evaluated the predictive value of ovarian reserve tests in those patients who are stimulated with CC and gonadotrophins. The study group including 52 patients whom 25 of them stimulated with CC and the rest of them with gonadotrophins had the bazal ovarian test and follicular development monitoring tests at hCG day and those two group of tests were compared. The results showed that basal FSH, ovarian volume and follicular count couldn't predict significantly follicular development in stimulated patients with CC and gonadotrophin. The lower predictive value of basal tests to evaluate the follicular development might be the result of younger patients in our study who are the mean age levels are below 30. 33