Cerrahi kliniği çalışanlarında staphylococcus aureusun burun taşıyıcılığının prevalansı
  1. Tez No: 11514
  2. Yazar: SELMA ERBAYDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hastaneler, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Hospitals, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
SONUÇLAR VE ÖZET Bu çalışmada hastane infeksiyonlarının beşte birini oluşturan cerrahî yara infeksiyonlarının en önemli etkeni olan Staphylococcus aureus 'un İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği çalışanlarında burun taşıyıcılığının saptanması hedeflenmiştir.Bu amaçla adı geçen klinikte çalışmakta olan 40 ' i doktor, 48' i hemşire ve 62 'si hastabakıcı olan 150 kişiden elde edilen burun salgıları, S.aureus'un varlığı açısından mikrobiyolojik olarak incelenmiştir. Ayrıca taşıyıcılığın oluşumunda etkili olabilecek yaş, cinsiyet, meslek, klinik içindeki çalışma yeri, klinikte çalışma suresi ve cilt lezyonu varlığı gibi öğeler sorgulanmıştır. izole edilen S. aureus suşlarının değişik antibiyotiklere dirençleri belirlenmiş ve bunun hastane infeksiyonları açısından önemi irdelenmiştir. Ek olarak S. aureus dışında burun florasında yer alabilen koagülaz-negatif stafılokoklar la birlikte Gram-pozitif diplokok, Gram-negatif diplokok, Gram-negatif enterık çomak ve Gram-pozitif difteroid çomakların burun salgısında bulunmalarının S.aureus'un burun taşıyıcılığına karşıt bir etki (bakteriyel interferons) oluşturup oluşturmadığı araştırılmıştır. Sonuçlar aşağıda özetlenmiştir : 1) S.aureus'un burunda taşıyıcılık hızı doktorlarda %22.5, hemşirelerde %10.4, hastabakıcılarda ise % 1 9. 3 olarak belirlenmiştir. Tüm grubun genel taşıyıcılık hızı %17.3'tür. Meslek gruplarının taşıyıcılık hızları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. 2 ) Araştırma g grubundaki kişilere ilişkin yaş, cinsi yet, klinikte çalışma süresi ve cilt lezyonu gibi öğeler ile 6?S. aureus1 un burun taşıyıcılığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. çalışma yerine göre hemşirelerde en yüksek taşıyıcılık hızı acil ameliyathane (%25) ve acil serviste (%20), hastabakıcılarda ise genel cerrahi ameliyathanesinde (%44) elde edilmiştir. Buna göre bu bölümlerde tedavi görmekte olan hastaların çevreden kaynak alan stafi1okoksik i nfeksiyonlar açısından daha fazla risk altında oldukları söylenebilir. 3) S.aureus'un ilk izolasyon besi yer i ndeki üreme miktarına göre yapılan yarı -sayısal değerlendirmede 1 kişide 1-10, 3 kişide 11-50, 22 kişide ise 51 ve daha fazla sayıda koloni saptanmıştır. Taşıyıcıların %84.6'sının yer aldığı sonuncu gruptakilerin taşıdıkları mikroorganizmayı çevrelerine yayma potansiyellerinin daha yüksek olduğu söylenebi lir. 4) S.aureus'un burun taşıyıcısı olduğu belirlenen 28 kişiden 1'inde, morfoloik olarak ve antibiyogram sonuçları açısından birbirinden farklı 3 çeşit; 3 ' ünde 2'şer çeşit S. aureus susu saptanmıştır. 5) Kişilerin burunlarında koagülaz-negatif stafilo koklar veya Gram-pozitif diplokok, Gram-negatif diplokok, Gram-negatif enterik çomak, Gram-pozitif ciifteroid çomaklardan biri ya da birkaçının bulunması ile S. aureus taşıyıcılığı arasında istatistiksel olarak anlamlı, karşıt bir ilişki bulunmuştur ( 0. 00 1>p>0. 000 1 ve 0. 0 1 >p>0. 00 1 ). Bu sonuç, normal flora bakterilerinin bakteriye! interferens yoluyla S. aureus taşıyıcılığına karşı doğal bir engel ol uşturabi 1 ecegi m" clüşündürmektedi r. 6) izole edilen S. aureus suşl arının disk difüzyon yöntemiyle gerçekleştirilen antibiyotik duyarlılık testi sonuçlarına göre en etkili antibiyotikler fusidik asit (%100), trimetoprim+sul f ametoksazol (%96.8), ampisilin+ sulbaktam (93.6), amoksisilin + kl avulanik asit (%93.6) ve sefalotin (%93, 8) ' dir. 687) izole edilen S. aureus suşlarının %9.6'sı metisiline dirençli bulunmuştur. Metisiline dirençli S. Aureus'un taşıyıcılık hızı ise %2 olarak belirlenmiştir, 8) Burun kültürlerinden izole edilen S. aureus suşlarında çoğul antibiyotik direnci % 12. 9 'dur. 9) çalışma grubunda yer alan kişilerden hiçbirinde şimdiye dek bu tür bir inceleme yapılmadığı saptanmıştır. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been carried out to determine the nasal carrier rate of Staphylococcus aureus among personnel of general surgical unit in the medical center of Medical Faculty of Istanbul. Total of 150 persons included 40 doctors, 48 nurses, and 82 other staff (i.e. aids, orderlies) who have direct contact with patients were screened. Nasal carrier rate was detected, in doctors, nurses, and other personnel as 22.5, 10.4, and 19.3 per cent respectively. Occupation, age, sex, duration of working in clinic and presence of skin lesion were not correlated with nasal carriage. A significant relation was found between absence of the members of flora and presence of S.