Çocukluk çağı kanserli olgularımızın değerlendirilmesi
- Tez No: 115157
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYHAN DAĞDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Onkoloji Bilim Dalına 1981-2001 yıllan arasında 20 yıllık zaman dilimi içinde ilk defa müracaat ederek lösemi dışında kanser tanısı konulan 369 olgudan analiz için yeterli veri elde edilebilen 347 olgu retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmamız esnasında hastaların mevcut kart bilgileri esas alındı. Tüm solid kanserli olgularımızın geldiği iller, tam tarihine göre dağılımı, yaş gruplarına göre dağılımı, cinsiyete göre dağılımı yapıldı ve tüm hastaların 5 yıllık sağkalım analizi yapıldı. Çalışmaya (1981-2001) 0-17 yaş grubunda yer alan 199 erkek, 148'i kız toplam 347 olgu alındı. Olgular içerisinde en sık rastlanan hastalık grubunu 128 olgu (%36.9) ile lenfomalar oluşturmaktaydı (92 olgu (%26.5) HDL, 36 olgu HH (%10.4)) bunu nöroblastom 52 olgu (%14.9), Wilms tümör 51 olgu (%14.7), SSS kanseri 21 olgu (%6.0), kemik kanseri 23 olgu (%6.6), germ hücreli kanser 17 olgu (%4.9), yumuşak doku sarkomu 15 olgu (%4.3), histiyositoz 13 olgu (%3.7), retinoblastom 10 olgu (%2.9), hepatik kanser 9 olgu (%2.6) ve nazofarenks kanseri 8 olgu (%2.3) ile bulundu. Olgularımızın 5 yıllık sağkalım oranı %40.5 olarak saptandı. Sonuç olarak merkezimizde çocuklarda en fazla görülen solid kanser türü lenfomadır. Nöroblastoma ve Wilms tümörü sırasıyla ikinci ve üçüncü en sık gözlenen solid kanserlerdir. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Three hundreds and forty seven cases with solid tumors of the 369 patients other than leukemia, who admitted to the Department of Pediatric Oncology of Ondokuz Mayıs University between 1981-2001, were analyzed retrospectively. The study was essentially based on the patient's card information. All of the patients with solid tumors were analyzed according to the diagnosed time, age groups, sex, and provinces that were patients come from. In addition, 5-year survival analysis was done to the whole patients. The study (1981-2001) was including totally 347 cases that were aged from 0 and 17 and were 199 male and 148 female. Lymphomas were the most frequent disease group including 128 cases (36.9%), (ninety two (26.5%) of them were NHL and the remaining 36 (10.4%) were HD), 52 (14.9%) cases were neuroblastoma, 51 (14.7%) cases were Wilms' tumor, 21(6.0) cases were CNS tumors, of the 23 (6.6%) cases were bone tumors, 17 (4.9%) cases were germ cell tumors, 15 (4.3%) cases were soft tissue tumors, 13 (3.7%) cases were histiocytosis, 10 (2.9%) cases were retinoblastoma, 9 (2.6%) cases were hepatic tumors and 8 (2.3%) cases were nasopharyngeal tumors. Five-year survival of the whole patients was 40.5%. In conclusion, the most frequent solid cancer is lymphoma in our center. Neuroblastoma and Wilms' tumor are the second and third most common solid cancers, respectively. VI