West Sendromu'nda BOS ve serum eksitatör amino asit, nitrik oksid düzeyleri ile antioksidan tedavinin etkileri
Levels of CSF and serum excitatory amino acid, nitric oxide and the effect of antioxidant therapy in West Syndrome
  1. Tez No: 115159
  2. Yazar: TAMER KUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEFER KUMANDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Çalışmaya 1999-2001 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Nörolojisi Bilim Dalına başvuran West sendromu tanısı konulan toplam 30 olgu, basit veya komplike febril konvülsiyon tanısı alan 15 hasta ve menejit şüphesi ile LP yapılan SSS enfeksiyonu olmayan aynı yaş grubu 15 olgu (kontrol grubu) alındı. Çalışmayla, West sendromu febril konvülsiyon ve kontrol grubu olguların BOS ile serum, eksitatör amino asit (aspartat, glutamat) ve NO düzeylerinin belirlenmesi, West sendromlu olgulara antioksidan + antiepileptik veya tekbaşına antiepileptik tedavi verilmesinin eksitatör amino asit ve NO düzeylerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Antioksidan + antiepileptik tedavisi alan West sendromlu olgular grup I, sadece antiepileptik tedavisi alan West sendromlu olgular grup 11, basit veya komplike febril konvülsiyonlu olgular grup III ve kontrol grubu IV diye gruplara ayrıldı. West sendromlu olgulardan çalışma başlangıcında, üç aylık antiepileptik veya antiepileptik + antioksidan tedavi verilmesi sonrasında serum ve BOS numuneleri alındı. Febril konvülsiyon ve kontrol grubu olgulardan sadece çalışma başlangıcında numune alındı. 107BOS ve serum EAA düzeyleri HPLC yöntemi ile, NO düzeyleri ise ELİSA yöntemi ile çalışıldı. WS'lu ve FK'lu hastaların çalışma başlangıcı BOS EAA ve NO düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p0.05). Antiepileptik + antioksidan tedavisi alan grup I ile sadece antiepileptik tedavisi alan grup II'deki hastaların üç aylık tedavi sonrası BOS EAA ve NO düzeyleri başlangıç düzeylerinden anlamlı olarak düşük bulundu (p0.05). Nöbetlerin tedaviyle kontrol altına alınmasının BOS EAA ve NO düzeylerine olabilecek etkisini gösterebilmek için grup I ve grup II'deki olgular nöbetlerin kontrol altına alınmasına göre alt gruplara ayrıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study was performed at The Pediatric Neurology Department of Erciyes University between January 1999 and December 2000. Thirty children with West syndrome, fifteen with simple or complicated febrile seizures and fifteen as a control group were included in this study. The control group was chosen among the patients who were performed lumbar puncture because of suspected meningitis with normal CSF findings. The aim of this study was to determine cerebrospinal fluid (CSF) and serum levels of excitatory amino acids (EAA) (aspartate, glutamate) and NO in all the patients. And we also evaluated the effects of only antiepileptic or antioxidant plus antiepileptic treatments on EAA and NO levels in the patients with West syndrome. All the children were divided into four groups as follows: the patients with West Syndrome who received antioxidant plus antiepileptic treatment as group I, the patients 109with West Syndrome who received antiepileptic treatment only as group II, the patients with simple or complicated febrile seizures as group III and control group as group IV. We got the serum and BOS samples of the patients with West Syndrome at the beginning of the study and after three months of treatment with antioxidant plus antiepileptic or antiepileptic agents only. We got the serum and BOS samples of the patients with simple or complicated febrile seizures and the control group at the beginning of the study for once. We measured CSF and serum levels of EAA with HPLC method and NO with ELISA. CSF levels of EAA and NO in the patients with West syndrome, and simple or complicated febrile seizures were significantly higher than that of the control group at the beginning of the study (p0.05). After three months of treatment, the CSF EAA and NO levels of the patients on group II and I were significantly lower than that of the beginning of the treatment (p0.05). 110