Down sendromlu çocuklarda safra kesesi motilitesinin araştırılması
- Tez No: 115160
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. ALİ TAŞDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Down sendromu en sık görülen kromozom anomalisidir. Son 10 yılda safra taşının Down sendromlu çocuklarda, sağlıklı çocuklara göre daha sık görüldüğü bazı araştırmacılar tarafından bildirilmesine rağmen, bu artışın nedenine yönelik herhangi bir çalışma yayınlanmamıştır. Biz çalışmamızı, Down sendromlu çocukların safra kesesi motilitesini değerlendirerek, safra taşı oluşumunda önemli bir risk faktörü olarak kabul edilen safra kesesi yetersiz kasılmasının, bu çocuklarda olup olmadığını araştırmak amacı ile yaptık. Çalışmaya, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Departmanı'nda takip edilen, klinik ve sitogenetik olarak tanı almış, yaşları 3-13 yıl arası olan 21 Down sendromlu çocuk alındı (Grup 1). Yaş, cinsiyet ve ağırlık dağılımı yönünden uyumlu olan 22 sağlıklı çocuk ise kontrol grubunu oluşturdu (Grup 2). Her iki grubun safra kesesi hacimleri en az sekiz saatlik açlık dönemini takiben, test yemeği öncesi ve test yemeğinden 30 dakika sonra safra kesesinin en fazla uzunluk, genişlik ve ön-arka çaplan ultrasonografi ile ölçüldü. Elipsoid metod kullanılarak test yemeği öncesi ve sonrası safra kesesi hacmi ve kasılma indeksi hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Down syndrome is the most frequently seen chromosomal abnormality. Although it has been reported by some researchers that gallstone has been found much more in with Down syndrome children compared with the healthy children in the last ten years, any study has not been published yet for the reason of its increase. Evaluating the motility of gall-bladder of children with down syndrome, we tried to indicate whether the insufficient spasm of gall-bladder which is an important risk factor in producing gallstone is found in these children or not. The study was carried out at the Department of Children Neurology, Ondokuz Mayıs University to the 21 children with down syndrome who were diagnosed as clinic and cytogenetic and whose ages between 3-13 (Group one). Twenty two healthy children who are similar in terms of sex, ages and weight were taken as a control group (Group two). After following at least eight hours without eating anything, the bulk of gallbladder of both groups, their most lengths, wideness, and front and back diameters were measured by ultrasonograhy before and after 30 minutes test eating. The volume of gallbladder and the indexe of its contraction before and after test eating were calculated by using Ellipsoid method.