Çocuklarda perine ve periüretradaki AEROB bakteri kolonizasyonu üzerine saccharomyces boulardii'nin etkisi
  1. Tez No: 115265
  2. Yazar: DERYA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
6. ÖZET İdrar yolu enfeksiyonları çocukluk çağının sık görülen hastalıklarındandır. Çocuklarda böbrek yetmezliği nedenleri arasında İYE'nın önemli bir yer tuttuğu göze çarpmaktadır. Son zamanlarda antibiyotik direncinin artmasından dolayı İYE'ından korunmada alternatif yollar aranmaktadır. İYE'nın patogenezinde perine ve periüretral bölgenin üropatojen bakteriler ile kolonizasyonu ilk adımdır. Üropatojen bakterilerin kaynağı ise barsak florasıdır. Çeşitli etkenlerle barsak florasındaki dengenin patojenler lehine kayması, hastalık oluşturmaktadır. Bu yüzden normal floranın devamlılığı çok önemlidir. Probiyotik olarak isimlendirilen, patojen olmayan canlı organizmalar, çeşitli mekanizmalar ile bozulmuş flora dengesini düzeltmektedirler. Yıllardır insanların beslenmesinde yerleri olmasına karşın, özellikle son zamanlarda, probiyotiklerin insan sağlığı ve hastalıklarının tedavisindeki önemi ile ilgili araştırmaların sayısı giderek artmaktadır. Araştırma sonuçlan, hem probiyotik içeren doğal ürünlerin, hem de probiyotik eklenerek güçlendirilmiş olan yoğurt, fermente süt gibi besinlerin tüketilmesinin, insan sağlığını olumlu etkileyeceğini göstermektedir. Probiyotiklerin tüm diyarelerde, başta enflamatuvar barsak hastalıkları olmak üzere, enflamatuvar hastalıkların kontrolünde, atopi ve solunum yolu hastalıklarının proflaksisi ve kanser proflaksisinde kullanımının yaygınlaşacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada çocuklarda perine ve periüretral bölgenin bakteriyel yapısı ile buradaki kolonizasyon üzerine, probiyotik özellik taşıyan, canlı maya mantarı olan Saccharomyces boulardii'nin etkisi incelendi. Çalışmaya, belirlediğimiz şartlara uygun 54 çocuk alındı. Her birinden elde edilen perine ve periüretral bölge kültürleri ayrı ayrı aerob kültürlere ekildi. Her çocuğa on gün süreyle ağızdan, günde tek doz 250 mg. S. boulardii içeren preparatın verilmesinden sonra kültürler tekrarlandı. İdrar yolu enfeksiyonundan en çok sorumlu olan E. coli 'nin S. boulardii verilmesinden sonra hem perine hem de periüretral bölge kültürlerinde üreme oranının anlamlı şekilde azaldığı bulundu. Diğer üropatoj enlerden klebsiella ve proteusda azalma tespit edilmedi. Perine ve periüretral floranın S. boulardii 32verilmesinden etkilenmediği saptandı. Bu çalışma ile IYE'nın tekrarının önlenmesinde S. boulardii 'nin faydalı olabileceği sonucuna varıldı. 33
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Urinary tract infection (UTI) is a common disease of childhood. It is striking that UTI are the most common causes of chronic renal failure among children. Because the antibiotic resistance have increased recently, alternative preventive methods are being investigated. The first step in UTI pathogenesis is the colonisation of the perineal and the periurethral regions by uropathogenic bacteria. Intestinal bacterial flora is the source of the uropathogens. The deviation of the normal intestinal flora to pathogenic, as caused by many factors, lead to diseases. For this reason, it is important to keep the normal intestinal flora uninterrupted. Probiotics are microorganisms that are not pathogen but repair the impaired flora via various mechanism. Although probiotics are a part of human nutrition for many years, investigation concerning the importance of probiotics in human health and the treatment of disease is continuously increasing. The results of these investigations show that, consuming nutrients which contain probiotics and those like yogurt and other fermented milk products which are supplemented with probiotics, affect human health positively. It is estimated that the use of probiotics in the treatment and control of gastroenteritis and inflammatory diseases like inflammatory bowel diseases is increasing. Also, the prophylaxis of atopia, respiratory tract diseases and cancer by using probiotics is becoming widespread. In this research, the effect of the Saccharomyces boulardii-a probiotic in nature and a living yeast-on the bacterial flora and the bacterial colonisation of the perine and the periurethral region in children is studied. Fiftyfour children who met our criteria are included in our study. A perine and a periurethral region specimen taken from each children are seperately cultured in aerobic condition. Then, every subject was given one dose of 250 mg S. boulardii preparation per day for 10 days and subsequently on the 1 1. day the cultures are repeated. The rate of growth of E. coli; which is most commonly isolated in UTI; in the perine and periurethral cultures after the S. boulardii treatment is found to have decreased meaningfully. A decreased in growth of the other uropathogens, like 34klebsiella and proteus species is not found. It is found that the perine and the periurethral flora are not affected by S. boulardii. This study showed that S. boulardii could be useful in the prevention of the recurrences of UTI. 35