Konstipasyon problemi olan çocuklarda Anterior Anüs görülme sıklığı
Frequency of having Anterior Anus among the children who have constipation problem
- Tez No: 577677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ ÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırmaya 15 Şubat 2016-15 Mayıs 2018 tarihleri arasında Çocuk Cerrahi polikliniğine başvuran ve serviste tedavi gören çocuklardan, araştırmanın kriterlerine uyan 96 çocuk dahil edilmiştir. Kronik kabızlığı olan 46 çocuk deney grubu, kronik kabızlığı olmayan 50 çocuk kontrol grubu olarak alınmıştır. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, Anal Pozisyon İndeksi (API) ve elektro stimülatör ile ölçüm değerleri kullanılmıştır. Bu çalışmada kabız olan gruba stimülatör ile sifinkter kontrolü yapılmıştır. Araştırma verileri ebeveynlerle yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. API değerleri cinsiyet yönünden karşılaştırıldığında erkek çocuklarda istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. API değerleri yaş yönünden karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışmamızda kabızlık sorunu olan çocuk grubunda 10 kız ve 9 erkekte Anterior Ektopik Anüs olduğu bulunmuştur ve elektro stimülatör ile sfinkter kontrolü yaptığımızda 2'sinin ektopik olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, çocuk gruplarında anüsün perine içindeki yerleşiminin kızlarda erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha önde olduğu bulundu. Bu durumun defekasyon bozukluğunun muhtemel nedeni olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda daha fazla çalışmanın yapılması tarafımızca önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study included 96 children who matching the criterion of research, admitted to the pediatric surgery policlinic and receiving treatment in clinical from 15 February 2016 to 15 may 2018. 46 children with chronic constipation, 50 children with no chronic constipation were taken as control group. Data were collected by using Introductory Information Form, Anal Position Index (API) and electro stimulator. In this study, sphincter control was performed to the constipated group with stimulator. The research data were collected by face to face interview technique. SPSS 23.0 statistical package program was used to analyze the data. API values were significantly higher in boys compared to gender. There was no statistically significant difference between the API values and age. In our study, 10 female and 9 male Anterior Ectopic Anus were found in the constipation group and when we performed a sphincter control with an electro stimulator, 2 of them were found to be ectopic. In conclusion, at the children groups it was found that the placement of the anus in the perineum was significantly more ahead in girls than in boys. We think that this is a possible cause of defecation disorder. We are advised to do more work on this subject.