Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit Kampüsü akademik ve idari personelin rekreatif aktivitelere katılım ve bakış açılarının incelenmesi
The Akademic and administrative staff working at Ondokuz Mayıs University Kurupelit Kampus to recreation activities and also to define their views on these activities
  1. Tez No: 115271
  2. Yazar: BERNA METE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
u ÖZET Bu çalışmanın amacı Ondokuzmayıs Üniversitesi Kurupelit Kampüsünde görev yapan akademik ve idari personelin rekreatif aktivitelere katılım ve bakış açılarının incelenmesidir. Bu çalışma sonucunda serbest zaman etkinliklerinin daha iyi düzenlemesi, personelin çalışma veriminin artırılması hedeflenmiştir. Üniversitemizde çalışan toplam 1536 akademik personelin 250' sine, 1839 idari personelinde 250'sine Kurupelit Kampüsünde anket uygulanmıştır. Ankete katılan akademik personelin 141'i bay, 109'u bayan ve idari personelinde 135'i bay, 115'i bayandır. Ankete katılan akademik personelde 25-35 yaş arasında 175 kişi, 35 yaş ve üstünde ise 75 kişi bulunmakta, idari personelin de 25-35 yaş arasında 142 kişi, 35 yaş ve üzerinde ise 108 kişi bulunmaktadır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS(Statistics Package for Social Sciences) programı kullanıldı. Yüzde, frekans yöntemiyle veriler değerlendirildi. Ankette personelin serbest zaman etkinliklerine yeterince katılıp katılmadıkları, katılma ve katılmama nedenleri ve bu faaliyetlerin yararları hakkında sorular soruldu. Ankete katılan akademik ve idari personelin çoğunluğu serbest zaman etkinlikleri arasında spor faaliyetlerini tercih ettiği; akademik personelin bu etkinliklere katılmama nedenlerinin yeterli zamanı olmayışından, idari personelin serbest zaman etkinliklerine katılmama nedenlerinin ekonomik nedenlerden kaynaklandığı, ikinci olarak hem akademik hem idari personelin tesis yetersizliğini neden gösterdiği tespit edilmiştir.. Anket sonuçları, hem akademik hem idari personelin çoğunluğunun, serbest zaman etkinliklerini; çalışma verimini, başarıyı, ruh sağlığını artırdığına inandıklarını göstermiştir Sonuç olarak serbest zaman etkinliklerinden çoğunlukla spor etkinliklerine katılmak isteyen akademik ve idari personelin katılımını arttırmak için akademik personelin serbest zamanını, idari personelin ekonomik yetersizliğini giderecek önlemler alınmalıdır. Ayrıca serbest zaman etkinliklerini yönetecek bağımsız, üst yönetime yakın onay ve harcama yetkisi olan bir birim kurulmalı ve bu alandaki organizasyon ve tesisler artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study is carried out to research the participation of the academic and administrative staff working at Ondokuzmayis University Kurupelit Kampus to recreation activities, and also to define their views on these activities. The aims of this study are the organise the recreation time activities better and increase the staff efficiency. A questionnaire was given to the 250 of 1536 academic staff, and the 250 of 1839 administrative staff working at our university in Kurupelit Campus. 141 of academic staff were mail and 109 were female; 135 of the administrative staff were male and 115 for female Of all academic staff who answered the questionnaire 1 75 between the ages of 25 and 35, 75 were 35 years old and over. Of all the administrative staff who answered the questionnaire, 142 were between the ages of 25 and 35, 108 were 35 years old and over. SPSS(Statistics Package for Social Sciences) program was used in evaluating the data. Percentage and frequency distributions were defined. In the questionnaire, the were questions such as whether the staff participated in the recreation time sufficiently or not, why they didn't and about the advantages of these activities. The results of the questionnaire showed that a majority of both academic and administrative staff preferred sports activities; one of the reasons why the academic staff couldn't participate in recreation activities was insufficent time, and administrative staff was economic, another reason for both academic and administrative staff was insufficient facilities. The results of the questionnaire also showed that majority of both academic and administrative staff beleived that recreation time activities increased efficiency, success and psychological health. As a conclusion, to increase the participation of both academic and administrative staff who perefer sports activities to other recreation time activities, precautions must be taken to increase the academic staffs recreation time and the administrative staffs economic insufficiency. Also, an independent unity close to upper management having material authorization must be established to direct the recreation time activities; and organizations and facilities in this area must be increased.