Türkiye'de jokeylik ve jokeylerin psiko-sosyal açıdan incelenmesi
Jokeys in Turkey and psycho-social analyses of jockeys
- Tez No: 115272
- Danışmanlar: PROF. DR. H. CAN İKİZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
1. ÖZET Türkiye'de Jokeylik ve Jokeylerin Psiko-Sosyal Açıdan İncelenmesi Bu araştırmada, Türkiye'de çalışan jokeylerin genel meslek yapılarına ve psiko- sosyal özelliklerine ilişkin varolan durum tespit edilmeye çalışılmıştır. İlk bölümde, ülkemizde at yarışları çeşitli yönleriyle incelenmiş ve jokeylerin meslek özellikleri ele alınmıştır. Uygulama bölümünde ise, önceden geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan 30 soruluk bir anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anket, Türkiye Jokey Kulübü (TJK) İstanbul Veliefendi Hipodromu dahilinde, toplam 115 meslek mensubuna yüzyüze uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 10.0 programına aktarılmıştır. Frekans dağılımları, aritmetik ortalama-standart sapma ve Ki-Kare analizleri çıkarılmıştır. Bulgular, tablolar oluşturularak değerlendirilmiştir. Araştırma grubunun büyük bir çoğunluğunun 21-35 yaş grubunda toplandığı görülmektedir (% 72,3). Meslek mensupları, daha çok Marmara (% 32,2), Güneydoğu Anadolu (% 20,9) ve İç Anadolu (% 20,9) kökenli kişilerden oluşmaktadır. Jokeylik mesleğiyle uğraşanların tamamına yakını ilköğretim düzeyinde eğitime sahiptir (% 91,3). Jokeylerin % 60'lık kısmı kendini orta gelir grubunda değerlendirmiştir. % 43,1 'i sigara kullanmazken, aşırı sigara tüketimi olan jokeylerin oranı % 13,8'dir. Jokeylerin neredeyse yansı çeşitli sıklıklarda alkol kullanmaktadır (% 47,7). Jokeylerin mesleğe başlama yaşı 12,8 olarak bulunmuştur. Meslek eğitimi alma oranı ise % 53,8'dir. Jokeylerin gelir düzeyi arttıkça çalışma saatleri de artmaktadır. On jokeyden yedisi, oynanan bahislerden etkilenmediğini söylemektedir. İki jokeyden biri ise yurt dışında yarışlara katılmıştır. Jokeylerin yansının, kilo problemi nedeniyle hayatı olumsuz etkilenmektedir. % 70,8 'i ciddi kazalarla karşılan jokeylerin, % 85 'inin herhangi bir sosyal güvencesi bulunmamaktadır. Ek işi olanların oranı sadece % 7,7'dir. Büyük bir çoğunluk tatil sürelerini yeterli bulmamaktadır. Jokeylerin meslek seçimine etki eden en önemli faktör, aile-akrabalar olarak bulunmuştur. Meslek grubunun % 53,9'u gelecek kaygısı taşıdığını belirtmiştir. Sonuçlar ışığında problemler belirlenmiş ve uygulanabilir çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Jockeys in Turkey and Psycho-Social Analyses of Jockeys With this research, it was aimed to find out the present psycho-sociological situation of the Turkish Jockeys. In the first chapter, various qualities of horseracing were probed and the general professional traits of jockeyship were discussed. In the practice chapter, a questionnaire with 30 questions, of which validity and reliability confirmed previously, were evaluated. This survey was applied face -to- face to 115 members of different professions within Veliefendi Racecourse Area and the data obtained were transferred to SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 10.0 programme. The frequency distributions, arithmetical averages, standard deviations and“chi-square”analyses were obtained. Findings were evaluated in tables. Most of the research group was gathered in the 21-35 age group (72,3 %). It was found out that the members of this profession are generally from the Marmara Area (32,2 %), South-East Area (20,9 %) and from the central Anatolia (20,9 %). The education level almost the entire group is just primary School (91,3 %). 60 % of the jockeys find themselves in middle- income group in Turkey. The 43,1 % of the jockeys does not smoke, but on the other hand the rate of the heavy smokers in the group is 13,8 %. Almost half of the group takes alcohol in various regularity (47,7 %). It was found out that the age of starting to this profession is 12,8. The rate of having professional training and education is 53,8 %. More their income rises, more they work. 7 out of 10 jockeys stated that betting do not effect them. 1 of 2 Jockeys raced abroad. The lives of the half of the group are affected negatively by the weight problem. The 85 % of the jockeys do not have any social security, of which 70,8 % faced serious incidents. The rate of the jockeys who have additional works, is 7,7 %. Bigger parts of them regard holiday durations as insufficient. The most important factor for choosing this profession is family and the relatives. 53,9 % of the profession group is anxious about the future. Under the lights of the results, problems were fixed and the possible solutions were put forward.