Samsun ili ilköğretim çağı çocuklarının yetenek seçim yönteminin geliştirilmesi
The Development of talent identification methods of the primary education students in Samsun
  1. Tez No: 115270
  2. Yazar: ERKUT TUTKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
11 ÖZET SAMSUN İLİ İLKÖĞRETİM ÇAĞI ÇOCUKLARININ YETENEK SEÇİM YÖNTEMİNİN GELİŞTİRİLMESİ Erkut TUTKUN,Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi,Samsun,Ağustos 2002 Bu çalışmanın amacı;gelecekteki yetenekli futbolcuların seçimine katkıda bulunmak amacıyla futbolcuların yetenek seçiminde yardımcı olacak seçim kriterleri tespit etmektir. 2001-2002 öğretim yılında Samsun ili merkezde, Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü, Lig heyetinin organize ettiği okullar arası minikler futbol müsabakalarına katılan 24 takımdan (N=240), ilk 10 dereceye giren takımların üzerinde fiziksel uygunluk ve futbola özgü beceri testleri uygulanmış ve uygulamaya katılan 100 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma grubunun futbola özgü yetenek ve bazı motorsal test puanlan araştırmanın hipotezlerini test edecek şekilde düzenlenmiştir. Araştırmanın hipotezlerini test etmede tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Varyans analizi sonunda, hangi grupların farklı olduğunu saptayabilmek için LSD testi kullanılmıştır.İstatistiksel analizler SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır. Okul grupları ile yaş (yıl), boy ortalamaları (cm), vücut ağırlığı (kg), anaerobik güç (kg.m.sn), dinlenik kalp atım sayı ortalamaları (atım/dak), koşu sonu kalp atım sayısı (atım/dak), dikey sıçrama ortalamaları (cm), vole atış test ortalamaları arasında istatistiksel bir fark tespit edilemezken (p>0.05),okul grupları ile futbol tecrübe yaşı, 10 m.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE DEVELOPMENT OF TALENT IDENTIFICATION METHODS OF THE PRIMARY EDUCATION STUDENTS IN SAMSUN Erkut TUTKUN,Doctoral Dissertion University of Ondokuz Mayis,Samsun,August 2002 The purpose of the study was to established the selection in talented soccer childs. In centre of Samsun, among 24 junior soccer school teams (n=240),first 10 teams are selected and measured some physical fitness tests and soccer skill tests.