Türkiye 1.Lig Voleybol, Basketbol ve Hentbol antrenörlerinin antrenör niteliklerinin incelenmesi
The Quality of coaching education in Turkey and the coaches of Volleyball, Basketball and Handball at the National Premier League
  1. Tez No: 115279
  2. Yazar: BARBAROS ÇELENK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMRE EROL, PROF.DR. YAŞAR SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 7130
Özet
95 ÖZET Bu çalışmanın amacı; Voleybol, Basketbol ve Hentbol I. lig antrenörlerinin, antrenörlük niteliklerinin incelenmesi ve Türkiyedeki antrenörlük eğitimini, kalitesi ve sonuçlarının çözümüne ışık tutmasıdır. Araştırmaya, Türkiye I. ligindeki Hentbol, Basketbol ve Voleybol antrenörlüğü yapan antrenörlerden oluşmaktadır. Antrenörler 29-62 yaşları arasında olup toplam 66 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Ankette, antrenörlere yönelik 32 soru hazırlanmış ve uzman görüşüyle eksikler belirlenerek yeniden düzenlenmişitir. Bu sorular ışığında, antrenörlerin şu anadaki durumlarına bağlı olarak antrenörlerin niteliklerinin incelenmesi yapılmıştır. Ankettlerden elde edilen veriler, SSPS paket programı yardımı ile analiz edilmiş, veriler, frekans ve yüzdelerle ifade edilerek tablolaştırılmıştır Bu araştırmanın sonucu olarak I.ligte antrenörlük yapan antrenörlerin yabancı dil bilgi düzeyleri çok iyi düzeyde olması gerektiği önerilmiştir. Antrenörlerin beyanına göre en fazla ingilizce bildikleri ortaya çıkmıştır. I.ligte antrenörlük yapan antrenörlerin T.C vatandaşı olması gerektiği ortaya çıkmıştır. Antrenörlerin, Üniversite mezunu olmaları gerekliliği ortaya çıkmıştır.96 I.ligte antrenörlük yapan antrenörlerin III. kademe belgesine sahip olmaları gereklilik olarak görülmüştür. Antrenörlerin çalışma seviyeleri belli statülere göre belirlenmesi istedikleri ortaya çıkmıştır. Antrenörlerin ücretleri çalışma statülerine ve düzeylerine göre belirlenmesi istedikleri ortaya çıkmıştır. Antrenörler çalıştıkları ekipleri belirlenmeli, zorunluluk getirilmeli ve çalışma alanları önerilmiş Antrenörlerin sporcu geçmişleri bir zorunluluk haline gelmesini istemişlerdir Antrenörler mesleklerini sürekli olarak düşündükleri ortaya çıkmıştır. Antrenörler mesleklerine önem verdiklerini ve meslek olarak seçtikleri için gençlere mesleklerini önerdikleri ortaya çıkmıştır. I.ligte antrenörlük yapan antrenörlerin Milli takımlarda da görev aldıkları ortaya çıkmıştı Antrenörlük mesleğinin gelecek ve ekonomik açıdan risk taşıdığı belirlenmiştir. Hizmet içi eğitim çalışmaları istedikleri ortaya çıkmıştır. Antrenörlerin çalıştığı kulüpte saygınlık durmları ve yönetimde söz sahibi olduklarından dolayı, istedikleri ekiple çalışma olanaklarını yeterli bulmuşlardır. Antrenörlerin sosyal güvenceleri olmadığından dolayı, gelecekle ilgili çalışma isteklerinin sürdüğü ortaya çıkmıştır. Araştırma bulgularına göre, antrenörlerin mevcut antrenör eğitiminin eksik olduğunu, antrenörlüğün gelecek ve ekonomik olarak riskli olduğunu, söz konusu uygulamaların etkin bulmamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
97 ABSTRACT The purpose this study is to provide information regarding quality of coaching education in Turkey and the Coaches of Volleyball, basketball and handball at the National primier League. Sixty-six volunteer aged between 29 to 62 coaching for basketball, handball and voleyball at the National primier league were taken into stduy. The required data were obtained by surveilance. For this purpose, 32 questionary prepared, for coaching. By the guidance of these questionary, the quality of coaching and coaching education were evaluated. The collected data were analysed on the SPSS packet program, frequans and percent values were used on evaluation. As the resualt this study; It is suggested that the coaching at primier league reaquires knowledge of at least one foreign language at high level.98 By our surveilanve coaches in Turkey know at least one foreign language. Besides the majority of the couches on those filds are the citizen of Turkish Republik. Also the most of the coaches for primear league have university degrees.. In order to coach at primer league, coach has to have III. level training certificate. The coaches wish to receive satisfied payments and based on their training level and status. The couching requires sportive background prior coaching. Coaches appreciate their careers and can recommend coaching to youngree generation. It s concluded that the coaches for national teams were sellected among ther coaches working at primier league. Our survailance also indicated that coaching is risky job economically. The coaching is also dynamic and requires continous education. Since the coaches can be active on all level of manegement thay can easily get required equipments and enviroments for training. The coaching doesnt have any social security or any retirement benefits they want to secure their future. The final result indicated that the coaches need continuing coaching training, their future and economi status are very risky, and all attempts done upto date ragarding those are insufficient.