Spor tesislerinde müşteri memnuniyeti
Customer satisfaction in sports facilities
  1. Tez No: 115280
  2. Yazar: UĞUR ALTAY MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER EKENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki spor tesislerinde müşteri memnuniyetini ölçmek ve buna dayanarak önerilerde bulunmaktır. Araştırmada literatür taraması yapılmış ve bir anket uygulanmıştır. Bu anket yoluyla elde edilen verilerle araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara, Zonguldak il merkezleri ve Kdz. Ereğli ilçesindeki spor tesislerinden (yiyecek içecek büfesi ve kondisyon salonunu muhakkak içeren, yüzme havuzu, basketbol, voleybol, tenis sahası ve halı saha, squash, aerobik, step salonları, sauna özelliklerinden en az ikisini daha bünyesinde bulunduran) faydalanan müşteriler oluşturmuştur. 2001-2002 yıllan arasında yapılan bu tezde anketlerin uygulanışı sırasında asgari ücret 150 milyondan daha azdır. Bu yüzden ankette aylık gelirle ilgili bölümde 200 milyon ile başlanmıştır. Araştırmada frekans, yüzde,.05 anlamlılık düzeyinde t testi ve tek yönlü varyans analizi testleri kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (9.0) paket programı kullanılmıştır. Spor tesislerinden faydalanan müşterilerin anketleri değerlendirildiğinde faydalanılan tesis, cinsiyet, medeni durum, daha önce başka tesisten faydalanıp faydalanmama, tesisten faydalanma sıklığı gibi değişkenlerde anlamlı sonuçlar bulunmuş bu sonuçlar yorumlanmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure and evaluate the customer satisfaction in sport facilities in Turkey. In this research, literature review was done and a questionaire was given to the customers. The population of this research is the customers who still attend at least two kinds of health and sport facilities such as swimming pool, basketball, voleyball, tenns court and carpet court, squash, aerobic, step rooms, sauna,besides those facilities must include food and drink service and fitness room. Those sport facilities were selected randomly in Ankara and Zonguldak city center and Kdz. Ereğli country. In this study, frequency, percentage, significance level at.05 were determined by using t test and one way ANOVA. While evaluating the data SPSS program was used. Meaningful results were found after the questionaires and those results were evaluated and suggestions were given.