Türk Erkek Hentbol Milli Takımının somatotip profilinin belirlenmesi
- Tez No: 115289
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 6797
Özet
72 ÖZET Bu çalışmanın amacı; Türk Erkek Hentbol Milli Takımının somatotip profillerinin (Endomorfî-Mezomorfi-Ektomorfî) analiz edilmesidir. 20-33 ( x = 27.3 ±4.30) yaşlarında 14 erkek milli hentbolcüden ölçümler alınmıştır. Temel antropometrik parametrelerin ortalamaları ; vücut ağırlığı( x = 91.2 ±6.3)kg ve boy uzunluğu ( x = 189.6 ±5.8)cm olarak tespit edilmiştir, Somatotip değişkenleri alman 10 ölçüm doğrultusunda Heath- Carter somatotip skalasıyla değerlendirmiş ve oyuncuların somatotip profilleri ENDO-MEZOMORFİ olarak belirlenmiştir. (Endomorfî x = 3.05 ±0.94, Mezomorfî x“= 4.6 ±1.04, Ektomorfi x”= 2.3 ±0.9) Sonuç olarak,Türk Erkek Hentbol Milli Takımının somatotip profilleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
73 ABSTRACT The aim of this study is to analize the somatotype veriables(Endomorphy-Mezomorphy-Ektomorphy) of the Turkish Man National Handball Team 14 Man National Handball players, aged between 20-33 ( x = 27.3 ±4.30) were measured.The following basic anthropometric parametres means;were observed; body weight ( x = 91.2 ±6.3)kg, body height (x = 189.6 ±5.8)cm Somatotype variables were determined with the Heath-Carter somatotype scale and their body type profilling was found to be ENDOMORPHY-MEZOMORPHY (Endomezomorphy x = 3.05 ±0.94 Mezomorphy x =4.6 ±1.04, Ektomorphy x =2.3 ±0.9) As a result, the somatotype of the Turkish Man National Handball Team was found.