Türkiye ve Gürcistan A Milli Boks Takımlarının seçilmiş fiziksel özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the select physical characteristics of A National Boxing Teams of Turkey and Georgia
- Tez No: 115294
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İ. BÜLENT FİŞEKCİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ/KONYA-2002 Oktay ÇAKMAKÇI Danışman Yrd. Doç. Dr. İ. Bülent FİŞEKCİOĞLU Türkiye ve Gürcistan A Milli Boks Takımlarının Seçilmiş Fiziksel Özelliklerinin Karşılaştırılması. Araştırmanın amacı Türkiye ve Gürcistan A Milli Boks takımlarının seçilmiş bazı fiziksel parametrelerinin karşılaştırılarak, Türkiye Boks Milli takımının geleceği açısından daha sağlıklı ve güvenilir bilgilere ulaşabilmesini sağlamaktır. Araştırmaya, Türk Milli takımından yaş ortalamaları 20.8 1± 2.35 yıl olan 11 boksör, Gürcistan Milli takımından yaş ortalamaları 24.88 ± 3.14 yıl olan 9 boksör katılmıştır. Deneklerin tümü Dünya klasmanında dereceye sahip boksörlerden oluşmaktadır. Deneklerin ölçümleri 2001 Dünya Şampiyonası öncesi Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kamp Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan ölçümlerde deneklerin yaş, boy, vücut ağırlığı, yağ yüzdesi, pençe kuvveti, bacak kuvveti, sırt kuvveti, esneklik, dikey sıçrama, anaerobik güç, zorlu vital kapasite,ekspirasyon ve inspirasyon parametreleri 't' testi ile karşılaştırılmıştır. İki takım arasında ilgili parametrelerde etkililik açısından sadece yaş parametresinde istatistiki açıdan anlamlı bir fark bulunmuştur ( P > 0.05 ). Diğer tüm parametrelerden elde edilen ölçüm ortalamaları takımlar arasında farklılık gösterirken istatistiki açıdan anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (P>0.05 ). 42Sonuç olarak Türkiye A Milli Boks Takımı ile Gürcistan A Milli Boks Takımı arasında fiziksel açıdan herhangi bir farklılık bulunamamıştır. Her iki takımda birbirine yakın fiziksel özelliklere sahiptir. 43
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü. Health Science Institue Physical Education and Sport Science MASTER THESIS/KONYA-2002 Oktay ÇAKMAKÇI Advisor Assos. Prof. İ. Bülent FİŞEKCİO?LU Comparison of the Selected Physical Characteristics of A National Boxing Team of Turkey and Georgia The aim of the study is to get more trustwarthy and reliable data regunding the future of Turkish National boxing team by Turkish and Georgia A National boxing teams. The subjects of the study are 20 boxers, 1 1 of whom are Turkish National boxers whose mean age is 20.18± 2.35 years and 9 of whom are Georgian National team boxers whose mean age is 24.88± 3.14 years. All of the subjects have some degrees in the word class. The measurements of the subjects were taken in camping centre of İzmir youth and sports management. In the measurement the age, height, body weight, fat percentage, power of paw, power of leg and power of back. Flexibility, level of jumping, anaerobik power, forced vital capacity, expiration and inspiration parameters of the subjects were companed through to test. There found a statistically significant difference only in the parametre of age between the two teams, regarding the efficihcy in afafementionel parametres (p0.05). 44Consequently, there found no statistically significent difference between Turkish Anationalboxing team and Georgian A National boxing team both teams have approximately the same level of physical characteristics. 45