17-20 yaş grubundaki güreşçilerde ve sedanterlerdeki iskelet osteoblastik aktivite dağılımlarının karşılaştırılması
The Comparation of skaleton activity spread between wrestling and sedanters aped between 17-20
- Tez No: 115295
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TANER ZİYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Mehmet ÖZDEMİR Danışman Doç. Dr. Taner ZİYLAN Bu çalışmayla güreşçilerde ve sedanterlerde 99m Tc - MDP sintigrafısi uygulanarak kemik tutulum oranlarındaki farklılık araştırılmaya çalışıldı. Bu amaçla Konya ilinde güreş sporunda faaliyet gösteren kulüplerden en az beş yıl güreş yapmış 1 7-20 yaşlan arasında elit düzeydeki 20güreşçi deney grubu, hiç spor yapmamış aynı yaş grubunda 10 sedanter kontrol grubu olmak üzere toplam 30 kişi çalışma kapsamına alındı. Her iki gruba da 99m Tc - MDP sintigrafisi uygulanarak çalışmada tüm kişilerin elin anterior, baş - boyun, göğüs kafesi, pelvis, diz ve ayak bölgeleri ile omuzun anterior'u ve posterior' u, lumbal ve pelvisin statik görüntüleri alındı. Kompütürde kantitatif analiz sonucu güreşçi ve sedanter elin anterioru ve posterioru,omuzun anterioru ve posterioru, pelvisin anterioru ve posterioru, diz ve ayak bölgesi eklemleri; humerus, tibia ve femur shaftında radyoaktif tutulum (RAT) oranlan hesaplandı. Elde edilen değerler, güreşçiler ve sedanterlerin ortalamaları eşleştirilmiş gruplar arası Mann Whitney U testi ile istatistiksel değerlendirilmeye alındı. Güreşçilerde her iki humerus,radius,ve femur kemik shaftlannda artmış radyoaktif tutulumlan (p0,05) Sonuçlar güreşçilerde iskelet sistemi üzerinde yüklenmenin üst ekstremitede en fazla her iki humerus ve radius shaftlannda görülmüştür. Alt ekstremitede ise her iki femur shaftı ve diz eklem bölgesinde görülmüştür. 52Bu bölgelerde kemik sintigrafisinde osteoblastik aktivite artışına sekonder artmış radyoaktif tutulumlar mevcuttur. Bu sonuçlar güreşçilerde aktivite sonucu kuvvete en fazla maruz kalman bölgelerin üst ekstremitede humerus ve radius olduğu; alt ekstremitede her iki femur ve diz eklemi olduğu göstermektedir. İskelet sisteminde stress'e bağlı oluşan, fizyolojik değişiklikleri en doğru güvenilirolarak vizvel ve kantitatif olarak değerlendirilmesi mümkündür. 33
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü. Health Science Institue Physical Education and Sport Science MASTER THESIS/KONYA-2002 Mehmet ÖZDEMİR Advisor Doç.Dr. Taner ZİYLAN In this study, the difference in the ratios of bone invasion in wrestlers and sedentary persons has been investigated by using 99m Tc - MDP scintigraph. By this aim, twenty elite level wrestlers were selected from the activity show wrestling clubs in Konya city, with at least five years in practice and they were 17-20 years old; this group was considered as an experimental group. Ten sedentary persons with same range of age who never exercised any form of sports were considered as a control group. Totally, 30 subjects were involved in this study. By using of 99m Tc - MDP scintigraph in both groups, for all persons static images were taken in the palm of the hands, head and neck, thoracic cage, and in the lumbar, pelvic and both knees and feet regions and in the anterior and posterior regions of bi-lateral shoulders. According to the result of the quantitative analysis of both wrestlers and sedentary persons, the ratios of the radioactive invasion were calculated in the palm of the hands, anterior and posterior regions of the shouldres, anterior and posterior regions of the pelvis, articulations of knees and feet regions, and in the shafts of the humerus, tibia and femur. Obtaining data of both groups were statistically analyzed and compared with Mann Whitney U - test. Results showed that radioactive invasion in the shafts of humeral, radial, and femoral bones in wrestlers was significantly higher than in controls (p< 0.05). In the other regions no significant differences between groups has been found (p> 0.05). 54In case of wrestlers, it was seen that stress over the skeletal system had an excessive effect on the upper limbs namely the shafts of humerus and radius in both sides. However, in the. lower limb a same effect was seen in the shafts of bi-lateral femurs and in the knees joint regions. In these regions, it was found that in bone scintigraph, increment in the osteoblastic activity causes secondary increment in the radioactive invasion. According to the physiological changes in bone formation, with more confidence, the stress effect over the skeletal system can be visually and quantitatively evaluated. 55