Aktif ve pasif (masaj) ısınmanın anaerobik güce etkisi
The Effect of the active and passive (massage) warm up on anaerobik power
- Tez No: 115293
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SANİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
6. ÖZET Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA - 2001 Halil TAŞKIN Danışman Yrd. Doç. Dr. Ahmet SANİOĞLU Aktif ve Pasif (Masaj) Isınmanın Anaerobik Güce Etkisi Araştırmanın amacı aktif ve pasif ısınmanın anaerobik güce etkisini tespit etmektir. Araştırma 2001-2002 eğitim öğretim yılında Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu' nda okuyan ve aktif spor yapan, yaş ortalamaları 22,2 yaş (yıl), kilo ortalamaları 67,79 kg ve boy ortalamaları 1,77 cm olan yirmi beş erkek öğrenci üzerinde yapılmıştır. Isınma çalışmaları genel ve özel alıştırmalar yoluyla, bir çok iç ve dış etkenlerin etkisi altında organizmayı yoğun yüklenmelere hazırlar. Bu hazırlık fizyolojik, motorik ve psikolojik uyumu sağlar ve performansı arttırır. Aktivite esnasında vücutta aerobik ve anaerobik enerji yolları kullanılır. Araştırmada anaerobik güç testlerinden Wingate testi kullanılmıştır. Çalışmada deneklere I. gün ısınmasız, II. gün pasif (masaj yapılarak) ısınma, III. gün aktif ısınma yaptırılarak anaeobik güç (watt) ölçümleri tespit edilmiştir. Wingate test sonuçları bilgisayar ortamında kaydedilip monitör ve printere çıkış verilerek izlenmiştir. Test sonuçlarının istatistiki hesaplamaları Minitab Release 12 bilgisayar programında eşleştirilmiş t - testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Seljuk University Health Science Institue Trainer Science MASTER THESIS / KONYA - 2001 Halil TAŞKIN Advisor Assos. Prof. Ahmet SANÎO?LU The Effect of Active and Passive (Massage) Warm-up on Anaerobic Power The aim of the survey is to point out the effect of active and passive (massage) warm-up on anaerobic power. The survey was done on 25 male students, attending Seljuk University Physical Education Department in 2001-2002 academic year, and doing regular exercises, whose avarage age is 22,2, weight 67,79 kg and hight 1,77 cm. Warm-up exercises through general and specific exercises make the organism ready for challenging loadings under the effects of many internal and external factors. This preparation ensures physiological, motoric and psychological harmony and increases performance. During the activity, aerobic and anaerobic energy sources are used in the body. Wingate, one of the anaerobic power tests, was used in the survey. In the survey, anaerobic power measurements were obtained by having the samples exercise without warm-up on the first day, do passive warm-up (by massaging) on the second day and active warm-up on the third day. Wingate test results were loaded on computer and observed through monitoring and printing. The statistical measurements of the test results were loaded on Minitab Release 12 computer programme and calculated by t - test matching. In the statistical analysis, it was found out that there was a %1 significance between IPP, PPP and APP.