Avrupa Birliğine üye ülkelerin spor politikaları ile Türkiye'nin spor politikalarının karşılaştırılması ve belirlenmesi
The comparison of the sports politics of European Union members and Turkey
- Tez No: 115300
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN ÇUMRALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Avrupa Birliğine Bağlı Ülkelerin Spor Politikaları ile Türkiye'nin Spor Politikalarının Karşılaştırılması Araştırma sırasında, Âvrupa Birliği sürecindeki Türkiye'nin spor politika ile Avrupa Birliğine üye ülkelerin spor politikalarının yapılanmaları ve 21. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekillerinin Spor, Avrupa Birliğindeki ve Türkiye'deki spor politikaları ve parti programları hakkındaki düşüncelerini belirlemektir. Araştırmada1 208 Milletvekilide tesadüfü örnekleme ile yüz yüze görüşme tekniği ile anket uygulanmıştır V Literatür bilgiden sonra anketler bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS istatistik programında frekans dağılımı analizleri alınmıştır. Araştırmada Milletvekillerine 20 sorudan oluşan spor, Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'deki spor teşkilatlanması, yönetimi, mali desteğin ve kanunların yeterliliği, parti programlarında spor, Meclisteki spor çalışmaları ile ilgili ana konulardan oluşan son dar yöneltilmiştir. Çalışmada; ankete katılan Milletvekillerinin sporla yakından ilgilendikleri, Avrupa Birliğine üye ülkelerin sporlarının yapılanmaları hakkında yeterli bilgilerinin olmadığı ve çeşitli eksiklikleri tespit etmelerine rağmen yasalar çıkarmada yetersiz kaldıkları tespit edilmiştir. Sonuç olarak; Toplumun önünde bulunan ve ülke hakkında çeşitli kararlan almaları gereken Milletvekillerinin Türkiye'deki ve Avrupa Birliğine üye ülkelerin spor yönetimleri hakkında bilgilerinin yetersiz olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Comparısıon Of The Sports Tohtıcs- OOtaropean Union Members and Turkey The aim of this study is to define Turkey's sports politics, the sports politics of European Union members aiid to tici^Hiiîie taetotH>g\tü \tî fcputjes who are in the 21st tei»:a ' vüfkey's Grand National Assembly, about 'the sports. politic* and party programmes in Türkiye. In this survey, 208 deputies have been * investigated wHh fortuitous sampling and the technics of face to face interview. After literature Lafwtrcraon, it has been transfered to computer atmosphere and their frequytiey Uistübıun»! «v?Aysıs' have been taken in the SPSS statistics programme. In the survey, 19 questions which consist of sports organization in Turkey that is to enter European Union, sports management, capacity of laws and financial support, sports in party programmes and sports studiets in Natknai Assembly were asked to the deputies. In the study, it has been stabilized tiiat deputies are interest in sports closely and they don't have enough information about the sports organizations of European Union Members and although they have established various deficiencies, they have been insufficient to issue a law. Finally, it is found that the deputies who are in fjronf of the society and have to take some decisions, donT have enough information about the management of sports in Turkey and European Union members.