Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatında çalışan personelin iş doyum düzeylerinin belirlenmesi
Identify the job satisfaction level of workers in Central Organization of General Youth and Sports Directorate
- Tez No: 115299
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İ. HAKKI MİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu araştırma Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında görev yapan personelin iş doyum düzeylerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Betimsel-survey (tarama) araştırma modeline uygun olarak düzenlenen araştırmada, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında değişik kademelerde görev yapan 190 personele uygulanmıştır. Araştırma probleminin çözümlenebilmesi için gereksinim duyulan verilerin toplanmasında, 36 maddeden oluşan bir anket ve betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak, Ali Balcı (1985) tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Araştırmada verilerin incelenmesinde Independent-Samples T test ve One-Way ANOVA testleri kullanılmıştır. Bulgular kısmında aritmetik ortalama, frekans, yüzde ve standart sapmalar, tablolar halinde verilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin verdikleri cevaplara göre, yaş arttıkça iş doyumunun arttığı görülmüştür. Denekler cinsiyet olarak ele alındığında, tüm iş doyumu alt boyutlarında erkeklerin bayanlara oranla daha fazla iş doyumuna sahip oldukları saptanmıştır. Yaptıkları işe göre, hizmetli grubunun en yüksek iş doyumuna sahip olduğu, hizmet yılı göz önüne alındığında ise, 6-20 yıl arası çalışanların daha düşük iş doyumuna sahip oldukları bulunmuştur. Ortaokul mezunlarının, diğer eğitim derecelerine göre en yüksek iş doyumuna sahip oldukları görülmüştür. Yapılan araştırma sonunda bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to identify the job satisfaction level of workers in central organization of General Youth and Sport Directorate. This research is designed according to Survey Research settings and in the study, 190 subjects who work in central organization of General Youth and Sport Directorate were used. The data was gathered by using a questionare with 36 items. This questionare was developed by Ali Balcı ( 1985). To analyze the data, Independent-Samples T test and One- Way ANOVA Tests were used. In the findings chapter, aritmetic mean, frequency, percentage and standard deviation scores were indicated in the tables. Results indicated that, job satisfaction level has increased when age increased. If it is considered the gender, male subjects have more job satisfaction level than females. Regarding, job task parameter, servants have most job satisfaction, and in terms of service year, 6-20 years workers, have less job satisfaction level. The secondary school graduateds, have highest job satisfaction level comparing with others. In the conclusion part, there are some suggestions given according to the findings of the research.