Türkiye Hentbol Genç Erkek Milli Takımı oyuncularının atış kullanımları ve sonlanma yerlerindeki başarı değerlerinin analizi
Turkish Young Male National Handball Team players shoot usage and analysing the success values at finishing places
  1. Tez No: 115302
  2. Yazar: NURTEN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDOĞAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
52- ÖZET Türkiye Genç Erkek Milli Takım oyuncularının atış kullanmaları ve sonlarıma yerlerindeki basan değerlerim araştırmak amacıyla yapılan bu çalışmaya yaş ortalamaları 19.84±1.09 olan 13 erkek hentbolcu denek olarak kullanılmıştır. Türkiye Genç Hentbol Erkek Milli takımda oynayan 13 hentbolcunun 3'ü sol uyun kurucu, 1 'i sağ oyun kurucu, 1 'i orta oyun kurucu, 3'ü sağ, 2 'si sol kanat, 3'ü pivot oyuncularıdır. Bu çalışmada 3 şubat-6 şubat 2001 tarihinde yapılan Dünya Gençler Hentbol Şampiyonası Eleme Grubu Karşılaşmalarında Türkiye'nin Gürcistan, Moldova, Azerbaycan ülkeleriyle oynadığı maçların analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre oyuncuların atışlardaki basan yüzdeleri atışlarını daha çok kullandıkları atış mesafeleri, atış teknikleri, atış bölgeleri ile kalede sonlarıma yerlerini ve bunlara göre gol yüzdeleri üzerinde durularak değerlendirmeye alınmıştır. İstatistiksel analiz sonucunda oyuncuların atış mesafeleri, atış şekilleri, atış bölgeleri arasında fark anlamlı çıkmıştır. Oyuncuların atışlarının kalede sonlanma yerleri arasında fark bulunamamıştır. Otun kurucular atış mesafesi için daha çok 7-8 m. ile 9 m. ve 9 m. üzerini tercih ederken, kanat ve pivot oyuncuları ise 6 m. 'yi tercih etmişlerdir. Oyun kurucu, kanat ve pivot oyuncuları atış tekniği olarak en çok sıçrayarak atış tekniğini kullanmışlardır. Atış bölgesi olarak daha çok 2. bölgeyi tercih etmişlerdir. Oyuncular genellikle, atış mesafesi, atış bölgesi ve atış tekniği ile kalenin alt bölgelerine kullanmışlar, ve basan yüzdeleri alt bölgeye yapılanlar da daha yüksek olmuştur.-53- Oyun kurucuların ve kanat oyuncularının 7-8m den yapılan atışlarında atış etkinliği daha yüksek iken pivot oyuncularının 6m den atış etkinliği daha yüksek çıkmıştır. Oyuncuların oynadıkları 3 müsabakada, genellikle ilk 10 dk.sında atış sayısı ve gol olma yüzdesi bakımından yüksek olduğu görülmüştür. 2.devredeki atış sayıları 1. devreye göre düşük olmasına rağmen gol olma oranlan yüksek çıkmıştır. Oyuncuların atış sayılarının yüksek olması, gol olma yüzdesini artırmadığı gözükmüştür.
Özet (Çeviri)
-54- SUMMARY 13 male handball, players having an average age of 19.84 ± 1,09 were in volved in this study as subjects. The aim at this study was to reveal out the differences in shooting types shooting range, shooting regions and differences in targets of the shooting performances of the Turkish Handball Young Team. Of the 13 handball player in Turkish Handball team 3 players were left play maker, 1 player are right play maker, 1 player are center play maker, 3 players were right wing, 2 left wing, 3 pivot (center). In this study matches of the Turkish Handball team with Gürcistan, Azarbeycan, Moldova being played on 2-6 February, 2001 were analysed. In this competition attacking effectivity of players at matches of National Team where recorded with S-VHS recordable Panasonic Nu- Ms 2b trade video camera. For the anlysis of the data, attacking movements of the players where noted down on a specially prepared Handball match obvervation schedule and the relevant data were analysed. The differences in shooting distances, shooting regions, shooting types and scoring performances among players were analysed by Chi-square test Mistake resel ve for this research accepted as 0,05. Statistical analyses had showed that there was significant differences between play makers wings and center players distances,shooting type and shooting regions. Differences between ending points of shoots of playmakers, wings, centers were found to be non significant..55 Handball players were prefer most jumping shoots as a shooting technique Handball players usually used shoots to below regions of goal post with their soothing distance, shooting regien and shooting technique and their shoots towards to below regiens were found to be more succesfull. Playmakers and wings were found to be more successful shooting of from 7-8 m. Centers are succesfull in from shooting of 6 m. Players were found in first 10 minutes the number of shoots and goals percentages rates more succesfull. The number of the shoots in second half in comparison to be first half were dicreased but their goal percentages were higher. It has been seen that increasing the number of shoots of players don't increase goal.