Hentbole özgü kuvvet antrenmanlarının genç erkek hentbolcuların bazı performans parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi
The Effects of developed strength training on some performance parameters of junior male handball players
- Tez No: 115303
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR SEVİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 793
Özet
-82- OZET Hentbole özgü geliştirilen kuvvet antrenmanlarının genç erkek hentbolcuların bazı performansları üzerine etkisinin incelenmesi amacı ile yapılan çalışmaya 40 sağlıklı gönüllü hentbol oynayan 16 yaş grubu erkek sporcular katılmıştır. Denekler oynadıkları kulüp takımlarına göre iki gruba ayrılarak, deney ve kontrol grubu oluşturulmuştur (n=20x2). Deney grubu 12 hafta boyunca 72 adet kuvvet ve teknik çalışmaları birlikte uygulamışlardır. Bütün ölçümler antrenman programından bir hafta önce ve sonra yapılmıştır. İstatistiksel analiz, aritmetik ortalama (X), standart sapma (SD) ve Paired t-testi ile yapılmıştır. Çalışma sonucunda deney grubunda, anaerobik güç, yağsız vücut ağırlığı, dikey sıçrama, yatay sıçrama, pas testi, sağ el pençe, sol el pençe, esneklik ve sağlık topu fırlatmada istatistiksel olarak anlamlı artış, vücut yağ yüzdesi, 3 Om sürat, 3 Om top sürme, sıçrayarak şut, değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı azalmalar tespit edilmiş, vücut ağırlığı değerlerinde istatistiksel açıdan anlamlı değişiklik kaydedilmemiştir.
Özet (Çeviri)
-83- ABSTRACT The purpose of this study was to investigate the effects of developed strength training on some performance parameters of junior male handball players aged 16 years old group. A total of 40 male junior players voluntarily participated in this study. Subjects were divided into two groups, as a control (n:20) and a research (n:20) groups. Subjects participated in 72 training during 12 weeks, Research groups trained to develope strength and technique, control group has attended only technical training. All measurements were taken within one week before and one week after the training. Statistical analyses included mean (X), standard deviation (sn), indepentant and paired t-tests under SPSS 9.0 packet program the result of these research, developed strength training significant increased some performance parameters of junior male handball players.