Türk Milli Takım seviyesinde işitme engelli serbest ve greko-romen güreşçilerin sosyo-ekonomik yapılarının araştırılması
- Tez No: 115319
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1213913
Özet
-128- ÖZET Bu araştırma ile Milli Takım seviyesindeki işitme engelli serbest ve greko-romen stil Türk güreşçilerinin sosyo-ekonomik yapılan araştırılmıştır. Araştırmada deney ünitesi olarak 18 güreşçi kullanılmıştır. 20 yaşın üzerindeki işitme engelli bir kişinin henüz ekonomik bağımsızlığım kazanamamış olması üzüntü vericidir. İşitme özürlülerin yüksek sayılarda olduğu Türkiye'de işitme engelliler okulları ve engelliler spor salonlarının olmayışı devletin, bu konu üzerinde eğilmesi gerektiğini gösterir. İşitme engelliliğin sebeplerinden olan akraba evliliği geleneği kaldırılmalı, doğum esnasında ve doğduktan sonra olabilecek problemlere karşı aile bireyleri bilinçlendirilmeli, doğumlar uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Akraba evliliği küçümsenmeyecek derecede çok yüksek orandadır. Ailenin geliri memur ve işçi maaşlarıyla sınırlıdır. Bu gelir ailenin ihtiyaçlarım karşılamada yeterli değildir. Güreş sporu yaparak kişi kendine acımayı bırakacak kişiliği güçlenecek toplumda iyi bir yere gelecektir. İşitme engelli güreşçiler yurt dışında yapılan birçok işitme engelli organizasyonlarda başarılı olmuşlardır.-129- Güreşçilerin büyük çoğunluğu branşlarını çok sevdikleri için spor yapmaktadır. Güreş sporunun,kişiliklerini kazanmada,kendini topluma kazandırmada, kendilerini ispatlamada çok büyük etkisi olduğu için bu sporu yapmaktadırlar. İşitme engelli olmanın güreş sporundaki hareketleri olumsuz yönde etkilediğini belirtmişlerdir. Güreşçilerin eşlerinin çalışmasını istemedikleri görülmektedir. Ancak kadın erkek eşitliği konusunda kadın eşitliği suiistimal edilmektedir. Araştırma işitme engelli olmanın karşı cinsle olan ilişkilerde etkili olduğunu ilişkileri zora soktuğunu göstermektedir. Evli olanların evlenme yaşları 20-24 arasındadır. Evlenmek güreşçiler için sevdiği bireyle hayatını paylaşmak anlamındadır. Yalnız birçoğu akraba ile evlenmeye olumlu bakmaktadır. Özürlülüklerin sebebi belki de akraba evliliği olabilir. Bu konuda bekar güreşçiler bilinçlendirilmelidir. Araştırma sınırlı bir alanda ortaya koyduğu sonuçları için, bundan sonra yapılacak buna benzer araştırmalar için mütevazı bir referans noktası oluşturabilirse, kendinden beklenen sonucu ortaya koymuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
-130- SUMMARY The purpose of this study was to search the socio-economical status of Turkish deftly handicapped free style and greco-roman style wrestlers. Totally 18 wrestlers participated to this study as subjects. It is very upset that those who are over 20 years old deftly handicapped, can not gain their economic independence. The Turkish government should have more attention to the fact that there are not enough sportive complexes about deafly handicapped sportsmen though there are a lot of deafly handicapped persons in Turkey. The relative marriage tradition which is the one reason of being deafly handicapped, should be prohibited. Family members should become conscious about the accident both during the birth and after the it, and children births should be made by specialists. The kinship marriage proportion is highly widespread. Because of family income is limited with only employee and worker wage, this income is not sufficient for providing family needs. By dealing with sports the individual will develop his/her personal character and by doing this he/she will gain a better position in society. Deafly handicapped wrestlers have been successful in many deafly organizations in abroad.-131- Most of wrestlers are dealing with sports because of enjoying their branch. The results also showed that wrestling helped to develop public relations and to communicate with normal people easily. Moreover wrestling leaded to gain self confidence, to be accepted by other people. They reported that being handicapped person is effecting the performance in wrestling. It is being seen that wrestlers do not want to be working their wives. Moreover, women equality is exploited in the case of men-women equality. This research shows that being deafly handicapped person is effecting and creating difficulties in cross sex relationships. The age of marriage is between 20-24. The meaning of marriage for wrestlers is to share their lives with lovers. But most of wrestlers have positive attitude about kinship marriage. The cause of being handicapped is may kinship marriage. So especially single wrestlers should become more conscious. We hope this research with limited conclusions will provide a reference point to the same studies that will be made in future.