Ferdi ve takım sporlarında saldırganlık türlerinin araştırılması
Studiying species of agressiveness in individual and sports
  1. Tez No: 115320
  2. Yazar: İSMAİL YİĞİTBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 556
Özet
-44- 6.ÖZET Bu araştırmada,saldırganlık türlerinin ferdi ve takım sporlarıyla olan ilişkisi araştırılmıştır.Araştırmaya 120 sporcu katılmıştır. Bireylerin saldırganlık türlerini ölçmek için İpek İlter Kiper tarafından güvenilirliği geliştirilmiş saldırganlık envanteri kullanılmıştır.(Ek-l) Ayrıca bireylerin fiziksel karakteristiklerine.yapmış olduğu spor branşı, kaç yıldır yaptığı, ailesinin aylık geliri, ailedeki çocuk sayısı, baba ve annenin eğitim düzeyi, ailede kardeşler arasında ayırım yapılıyor mu?, kendine güven, kültürel ve sosyal etkinliklere katılıyor mu? ve ne tür tv programlarından hoşlandığına ilişkin bilgi almayı amaçlayan anket formu geliştirilmiştir. Bu çalışmanın analizinde elde edilen verilerin her bir alt test puanları için aritmetik ortalaması (x), standart sapması (SD), dağılımların normal olup olmadığını anlamak için Kolmogorov-Smirnov testi, varyans analizi Anova testi, çoklu karşılaştırma testi olarak da Schfee testi kullanılmıştır. Ferdi sporlar(boks, güreş, halter) ile takım sporlarının(basketbol, hentbol, futbol) saldırganlık türleriyle olan ilişkilerine bakıldığında, gruplar arasında yıkıcı, atılgan, edilgen saldırganlık açısından istatistiksel olarak 0.05 önem seviyesinde bir anlamlılığın olmadığı görülmüştür.Gruplar içerisindeki yıkıcı, atılgan ve edilgen saldırganlık ilişkisine baktığımızda saldırganlık puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan önemli bulunmuştur.Boksörlerin, güreşçilerin, basketbolcuların ve futbolcuların yıkıcı, atılgan, edilgen saldırganlık puan ortalamaları arasındaki fark istatistik açıdan önemli bulunmuştur.Haltercilerin; yıkıcı-edilgen, edilgen-yıkıcı saldırganlık, hentbolcuların ise; yıkıcı-edilgen, atılgan- edilgen,edilgen-yıkıcı ve edilgen-atılgan saldırganlık puanları arasındaki fark istatistik açıdan önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-45- 7. SUMMARY While living in society, people is in interaction with others. Constantly developing technology and new life styles, changes the relation of people with themselves, other people and objects, while forcing them to find new solutions for these complex relationships. People would be surprised and depressed because of the chaos caused by these relationships, as people are trying to get over with their problems. In this case, people will choose either to evaluate their problems and deduce new principles which will help them to co-operate with others or to show aggressive behaviours which intend to harm the object directly to show his anger and insurreciton when he comes across a problem. In this research, the relation of aggressiveness with individual and team sports is studied. İpek liter Kiper's reliable aggressiveness inventory is used in order to measure persons' aggressivness. (Appendix 1) Moreover a questionnare form is prepared to get information about physical characteristics, their sports branch, length of occupation in sports, family's montly income, number of children's in family, parents' education, discrimination in family among children, self- confidence, culturel and socail activities and their favorite tv programmes. While analysing the study, arithmetical mean(x) and standart diversion (SD) are used for all test points where as Kolmogorov-Smirnov test to see if statics are normal, Anova test for variance analysis and Schfee test to compare tests. Informations about the study's conclusions are presented in invention, discussion and conclusion parts.