Septik ratlarda, tümör nekrotizan faktör-alfa (TNF-alfa) ve P-selektin seviyeleri üzerine kortikosteroidlerin etkisi
  1. Tez No: 115470
  2. Yazar: MEHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
31 VI-ÖZET: İnfeksiyona sistemik yanıt olarak tanımlanan ve özellikle son yıllarda patofizyolojisi daha iyi tanımlanmış olan sepsis, teşhis yöntemlerindeki ve antimikrobiyal tedavideki gelişmelere rağmen özellikle şok ve multiorgan sistem ye tersizliği ile komplike olduğunda, halen yüksek mortaliteye sahip klinik bir tablodur. Yaygın sistemik inflamatuvar yanıtın infeksiyöz etiyolojisinin, sepsis için sensitif ve spesifik olmayan genel klinik ve laboratuvar parametrelerinden farklı er ken bir parametresinin bulunmasına gereksinim vardır. Böyle bir parametre erken tanı ve spesifik tedavi yöntemlerine başvurulmasına izin verebilir. Böyle bir paramet re olarak adeziv bir protein olan P-selektin ve TNF-a gibi sitokinlerin son zamanlar da, infeksiyona sistemik inflamatuvar yanıtın, yani septik şoka gidişin bir kriteri ola rak dikkati çekmektedir. Çalışmamızda deneklerde sepsis oluşturarak P-selektin ve TNF-a düzeyleri ni belirlemeyi ve yüksek doz prednizolonun P-selektin veTNF-a düzeylerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Adeziv bir protein olan P-selektin ve TNF-a gibi bir sitokinin düzeylerine yüksek doz kortikosteroidlerin etkisini araştırarak tartışmalara katkıda bulunabileceğimiz kanısındayız. Çalışmaya eşit şartlarda yetiştirilmiş ortalama ağırlıkları 200-250gr. olan 50 adet Spraque-Dawley rat kullanıldı. Ratlar 10'ar denekten oluşan 5 gruba ayrıldı. Anestezi için ketamin HCI 30mg/kg im kullanıldı. Operasyon başlamadan 30 dakika önce ratlara verilecek prednizolonun tedavi dozu 4mg/kg İV olarak belirlendi. Kontrol grubuna, herhangi bir tedavi uygulanmadan sadece kan alındı. Sham operasyon grubunda mediyan insizyonla laparotomi yapıldı. Sham operasyon prednizolon gru buna tedavi dozunda (4mg/kg) İV. prednizolon verildi. Sepsis grubundaki ratların çekumu bulunup 1cm'lik insizyon yapılarak sepsis oluşturuldu. Sepsis prednizolon grubunda ise, sepsis oluşturulmuş ratlara tedavi dozunda (4mg/kg.İV) prednizolon verildi. Postoperatif 3. ve 6. saatlerde kan örnekleri alındı. Kontrol grubunda 3.saatteki P-selektin ve TNF-a değerleri 3,578±0,363 ng/ml ve 117,05+17,39 pg/ml idi, 6.saatteki P-selektin ve TNF-a değerleri ise 3,617±0,435ng/ml ve1 14,62+13,93 pg/ml idi. Sham operasyon grubunun 3.saatindeki P-selektin ve TNF-a değerleri 5,999+0,304 ng/ml ve 267,61+21,27 ng/ml idi, 6. saatteki P-selektin ve TNF-a değerleri ise 5,908+0,559 ng/ml ve 234,409+19,97 pg/ml idi. Bu sonuçlara göre sham operasyon grubundaki P-selektin ve TNF-a değerleri kontrol grubundakilere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede32 artmıştır. Sham operasyon prednizolon grubunun 3.saatindeki P-selektin ve TNF-a seviyeleri 4,659±0,187ng/ml ve 151,25±24,12 pg/ml idi, 6. saatteki P-selektin ve TNF-a değerleri ise 4,072 ±0,246 ng/ml ve1 71,359+12,59 pg/ml idi. Bu sonuçlara göre sham operasyon prednizolon grubundaki P-selektin ve TNF-a seviyeleri sham operasyon grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü, fakat kontrol grubuna görede istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. Sepsis grubunun 3. saatteki P-selektin ve TNF-a değerleri 9,100+0,619 ng/ml ve 289,10±16,10 pg/ml idi, 6.saatteki P-selektin ve TNF-a değerleri ise 11,600 ±0,661 ng/ml ve 353,99 ±23,93 pg/ml idi. Bu durumda da sepsis grubu değerleri sham operasyon ve kontrol grubundaki değerlere göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. Sepsis prednizolon grubunun 3. saatteki P-selektin ve TNF-a seviyeleri 5,347±0,481 ng/ml ve 174,47±19,28 pg/ml idi, 6 saatteki P-selektin ve TNF-a değerleri ise 6,213±0,667 ng/ml ve 204,83±21,527 pg/ml idi. Burada da sepsis prednizolon grubunun değerleri sepsis grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu, sham operasyon prednizolon grubuna göre ise yüksek, fakat istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç olarak sepsis oluşturulan deneklerde TNF-a ve P-selektin değerleri nin yüksek olduğunu bulduk. Yapılan prednizolon tedavisi ile P-selektin ve TNF-a düzeylerinin düştüğünü belirledik. Erken kortikosteroid tedavisinin inflamatuvar reak siyonlarda majör görevleri olan TNF-a ve P-selektin düzeylerini düşürerek septik şoku önleyebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
33 VII-SUMMARY Sepsis, that is described as a systemic response to the infection and is best understood the patophysiology in recent years, remains its higher mortality rate when complicated especlly with shock and multiorgan system involvements despite the developments in the diagnostic methods and antimicrobial medications. A new parameter is needed that is different from general clinic and laboratory parameters of no sensitive and specific means to sepsis and infectious etiology of diffuse systemic inflammatory response. Such kind of perameter may allow early diagnosis and specific treatment methods. Adhesive protein, P-selectin and TNF-a are accepted as criteria in the systemic inflammatory response to the infection so ongoing septic shock at recent years. We aimed to detect the levels of P-slectin and TNF-a in subjects that sepsis formed experimentally and to study the effects of high dose prednisolone to the levels of P-selectin and TNF-a in this study. We believed that we will make contributions to the arguments by examining the effects of high dose prednisolone on the levels of adhesive protein P-selectin and cytocine TNF-a. Fifty Spraque-Dawley rats were includedin the study that grew in the same experimental conditions, weighing 200-250 gram. The study group separated into 5 groups, each included 10 rats. Ketamin HCL is used 30 mg/kg in dose, intramuscularly for anesthesia. The medication dose of prednisolone was determined as 4mg/kg IV before the 30 minutes to the operation. From control group only blood sample was obtained without any medication. Laparatomy was made with median incision in the group of Sham operation. Prednisolone was given in medication dose (4mg/kg IV) in Sham and prednisolone group. The cekums of the rats were found in the sepsis group and sepsis was experimentally built by making 1cm incision. 4mg/kg IV prednisolone was given to the rats that sepsis was formed experimentally in the group of sepsis and prednisolone. Blood samples were obtained at 3rd and 6th hour of the operation. The P-selectin and TNF-a levels were found as 3,578+0,363 ng/ml and 117,05+17,39 pg/ml at 3rd hour, 3,617±0,435 ng/ml and 114,62+13,93 pg/ml at 6th hour in control groups whereas they were as 5,999+0,304 ng/ml and 267,61+21,27 ng/ml at 3rd hour and 5,908+0,559 ng/ml and 234,409+1 9,97pg/ml in 6,h hour in Sham operation group. According to these results the levels of P-selectin and TNF- a shows statistically significant increase in the group of Sham operation in comparison with control groups. The levels of P-selectin and TNF-a were34 4,659+0,87 ng/ml and 151,25+24,12 pg/ml at the 3rd hour and 4,072+0,246ng/ml and 171,359±12,59 pg/ml at the 6th hour in the group of Sham operation and prednisolone. According to these results, the levels of P-selectin and TNF-a shov statistically significant decrease at sham operation-prednisolone group in comparison witn sham group. But the increase is statistically significant in comparison with study group. The levels of P-selectin and TNF-a were found as 9,100±0,619 ng/ml and 289,10+16,10 pg/ml at the 3rd hour, 11,600+0,661 ng/ml and 353,99+23,93 pg/ml at 6th hour in sepsis group. The results show statistically significant increase in sepsis group when compared with sham operation and control groups. The levels of P-selectin and TNF-a were 5,347±0,481 ng/ml and 147,47±19,28 pg/ml at 3rd hour 6,213+0,667 ng/ml and 204,83+21,527 pg/ml at 6lh hour in sepsis prednisolone group. The results are found statistically significant decrease in sepsis prednisolone group in comparison with sepsis group but it is found increase in relative to sham operation prednisolone group but the difference is not statistically significant. In conclusion, we found increased levels of P-selectin and TNF-a in subjects experimentally formed sepsis. We also observed that the levels of P- selectin and TNF-a decrease by the prednisolone treatment. We think that early corticosteroid treatment can prevent the development of septic shock by decreasing the levels of P-selectin and TNF-a that have major impaction at the inflammatory reactions.