Ratlarda lipopolisakkarit(LPS) ile indüklenen inflamasyonun kontrolünde, metformin ve fibroblast growth faktör 21 (FGF21)'in etkisinin incelenmesi
Investigation of the influence of metformin and fibroblast growth factor 21(FGF21) in the control of inflammation induced by lipopolysaccharide (LPS) in rats
- Tez No: 508088
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKAN ALATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Lipopolisakkarit (LPS), gram negatif bakterilerin duvarlarında bulunan ve canlılar için oldukça toksik olan bir moleküldür. LPS canlıya nüfuz ettiği zaman endotoksemi meydana gelir ve daha ciddi seviyelere ilerlediği durumlarda septik şok oluşur. Bu çalışmada, LPS ile oluşturulan endotoksemi sonucu meydana gelen inflamasyon ve oksidatif stresin üzerine metformin ve Fibroblast Büyüme Faktör 21 (FGF21)'in etkisi araştırılmıştır. Çalışmada 40 Spraque Dawley cinsi rat, her birinde 8 rat bulunacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Gruplar; Kontrol, LPS, LPS'den 1 saat önce metformin, LPS sonrası 1.saatte metformin ve LPS sonrası 3.saatte metformin olarak belirlendi. LPS 5 mg/kg ve Metformin 200 mg/kg hacimlerde hazırlanarak ratlara intraperitoneal yolla enjekte edildi. LPS enjeksiyonundan 24 saat sonra ratlardan kan örnekleri ve karaciğer dokuları alındı. Rat serumlarında; Alanin Aminotransferaz (ALT), Aspartat Aminotransferaz (AST), Tümör Nekroz Faktör Alfa (TNF-α), Interlökin-10 (IL-10) ve FGF21 düzeyleri ölçüldü. Karaciğer doku örneklerinde ise Myeloperoksidaz (MPO), Malondialdehit (MDA) ve FGF21 düzeyleri tespit edildi. Karaciğer dokuları hematoksilin-eozin boyası kullanılarak histolojik olarak incelendi. Veri analizleri IBM SPSS Statistics 21 paket programları ile yapıldı. Elde edilen verilere göre, LPS'nin ratların karaciğer dokularında oksidatif stres ve inflamasyon açısından ciddi hasarlar meydana getirdiği gözlendi. Tedavi grupları ile karşılaştırıldığında, metforminin inflamasyon üzerine koruyucu etkisi olduğu saptandı. FGF21'in inflamasyon sonrası özellikle karaciğer dokusunda üretiminin indüklendiği ve metforminin bu etkinliği arttırmış olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Lipopolysaccharide (LPS) found on the walls of gram negative bacteria is highly toxic to living organisms. Endotoxemia occurs when the LPS penetrates into the living body and septic shock occurs when progressing to higher levels. In this study, the effect of metformin and Fibroblast Growth Factor 21 (FGF21) on inflammation and oxidative stress occurred by LPS-induced endotoxemia was investigated. In the study, 40 Sprague Dawley rats were divided into 5 groups with 8 rats each. Groups were determined as Control, LPS, metformin 1 hour before LPS, metformin 1 hour after LPS and metformin 3 hours after LPS. LPS and Metformin was prepared at 5 mg/kg and 200 mg/kg volumes and injected intraperitoneally to the rats. Blood samples and liver tissues were taken from the rats 24 hours after LPS injection. In rat serum; Alanine Aminotransferase (ALT), Aspartate Aminotransferase (AST), Tumor Necrosis Factor Alpha (TNF-α), Interleukin-10 (IL-10) and FGF21 levels were measured. Myeloperoxidase (MPO), Malondialdehyde (MDA) and FGF21 levels were detected in liver tissue samples. Liver tissues were examined histologically using hematoxylin-eosin stain. Data analysis was done with IBM SPSS Statistics 21 package programs. According to the obtained data, it was observed that LPS caused serious damage to the liver tissues in terms of oxidative stress and inflammation. However, when compared with the treatment groups, it was found that metformin had a protective effect on inflammation. It is thought that FGF21 is induced in the liver after inflammation and metformin may increase this activity.