Ratlarda karaciğerde oluşturulan hepatik iskemi reperfüzyon hasarı üzerine Hypericum perforatum'un etkileri
The Effects of Hypericum perforatum on Hepatic Ischemia-Reperfusion Injury in Rats
- Tez No: 236456
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞAKRAK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
İskemi reperfüzyon hasarı(İRH), cerrahi ve travma hastalarının metabolik olarak aktif dokularında oluşturduğu zarardan dolayı önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Bu süreç karaciğerde, transplantasyon ve rezeksiyonlar sırasında kan akımının kesilmesi sonucunda oluşur. Söz konusu durum ayrıca, hipovolemik ve septik şok sırasında sistemik dolaşımda oluşan kollaps sonucunda da oluşabilir. Karaciğerde oluşan reperfüzyon hasarını önlemek veya etkisini en aza indirebilmek için süperoksit dismutaz, melatonin, allopürinol, ?-tokoferol, N-asetil sisteyin, glutatyon ve desferoksamin gibi çeşitli antioksidan ve antiinflamatuar ajanlar kullanılmıştır. Bizde çalışmamızda, antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip çeşitli bileşikler içeren Hypericum perforatum ekstresinin, karaciğerde oluşan iskemi reperfüzyon hasarı üzerine olan etkilerini inceledikÇalışmamızda 200-275 gr ağırlığında 62 adet Wistar-Albino erkek rat kullanıldı. Hayvanlar dört gruba ayrıldı. Birinci grup(Sham, n: 8), standart laboratuvar yemi verildi ve daha sonra portal diseksiyon yapıldı; ikinci grup (İR, n: 18), standart laboratuvar yemi verildi ve daha sonra 45 dakika süreyle % 70'lik parsiyel karaciğer iskemisi uygulandı; üçüncü grup(KMS+İR, n: 18), 1 hafta süreyle %0,5'lik karboksimetil selüloz verildi ve daha sonra ikinci gruptaki gibi İR işlemi uygulandı; dördüncü grup(KMS+HP+İR, n: 18), 1 hafta süreyle %0.5'lik KMS içerisinde hazırlanmış H. Perforatum ekstresi 400mgr/kg/gün olacak şekilde verildi ve daha sonra İR işlemi uygulandı. Son üç gruptaki hayvanlardan iskemi öncesi ve reperfüzyon sonrası 1, 2 ve 4. saatlerde kan örnekleri alınmasına karşın Sham grubundan sadece 1 defa kan örneği alındı. Karaciğer doku örnekleri de benzer şekilde alındı. Alınan kan örneklerinde serum AST, ALT, LDH, TNF-?, IL-6, MDA ve İOPÜ seviyelerine, doku örneklerinde ise MDA, İOPÜ ve doku hasar skor seviyeleri ile SEH'lere adezyonu gerçekleşmiş birim alandaki PNL sayılarına bakıldıİncelenen parametrelerden serum ALT, TNF-?, IL-6 ve MDA seviyelerinin HP grubunda, İR ve KMS grubuna kıyasla anlamlı olarak düşük olduğu görüldü. Bu parametreler açısından İR ve KMS grupları arasında ise anlamlı bir fark yoktu. Aynı şekilde karaciğer doku hasar skor seviyeleri ve SEH'lere adezyonu gerçekleşmiş birim alandaki PNL sayıları açısından İR ve KMS grupları arasında fark yoktu. Söz edilen her iki parametre sonuçlarının da HP grubunda, İR ve KMS grubuna kıyasla anlamlı olarak düşük olduğu tespit edildiBu sonuçlar, antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip H. perforatum ekstresinin karaciğerdeki iskemi reperfüzyon hasarı üzerine olan koruyucu etkisinin bir göstergesidir. Fakat gerek serum AST değerleri açısından İR ve HP grupları arasında; gerekse serum LDH seviyeleri açısından İR, KMS ve HP grupları arasında anlamlı bir farkın olmaması ise düşündürücüdür. Sonuç olarak, H. perforatum'un HİRH üzerine olan etkisinin tam olarak aydınlatılabilmesi için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Ischemia-reperfusion injury(IRI) which damages metabolically active tissues is associated with a high morbidity and mortality in both surgical and trauma patients. This process is of importance in situations such as interruption of blood flow to the liver as in transplantation, or resection of it. It can also occur as a consequence of collapse of systemic circulation as in hypovolemic and septic shock situations. A variety of agents such as superoxide dismutase, melatonin, allopurynol, ?-tocopherol, N-acetyl cystein, glutathione and desferoxamine, which are known as having antioxidant and antiinflammatory properties have been used to prevent or to minimize the liver damage after ischemia-reperfusion injury. We also investigated the effects of the crude extract of Hypericum perforatum including some compounds with antioxidant and antiinflammatory features on ischemia-reperfusion injury of the liverIn our study, a total of 62 wistar-albino male rats weighing from 200 to 275 g were used. The animals were divided into four groups. First group(Sham, n: 8) given Standard laboratory chow followed by sham operation(minimal portal dissection); Second group(IR, n: 18) given standart laboratory chow followed by partially liver ischemia(70%) for 45 minutes; Third group(CMC+IR, n: 18) given 0,5% carboxymethyl cellulose for a week followed by IR just like the second group; Fourth group(CMC+HP+IR, n: 18) given 0,5% carboxymethyl cellulose supplemental the extract of Hypericum perforatum(400mg/kg/d) for a week followed by IR. Blood samples were obtained from the last three group animals before ischemia and 1, 2 and 4 hours after reperfusion, otherwise, one time from the Sham group animals. In addition, liver tissue sampling was also performed similarly. When aspartate aminotransferase(AST),alanine aminotransferase(ALT), lactate dehydrogenase(LDH), tumor necrosis factor alpha(TNF-?), interleukin-6(IL-6), malondialdehyde(MDA) and advanced oxidation protein products(AOPP) levels were determined in blood samples; MDA, AOPP and tissue damage grades and number of polymorphonuclear leucocyte(PNL) adherent to sinusoidal endothelial cells(SEC) in the per target field were studiedBlood levels of ALT, TNF-?, IL-6 and MDA were significantly low in HP group compared with IR and CMC groups. No difference existed between IR and CMC groups. Similarly, there was no difference between IR and CMC groups with respect to liver injury scores and number of PNL adherent to SEC in the per target field. The results were significantly low in HP group compared with IR and CMC groups, respectivelyThese results indicate that H. perforatum having antioxidant and antiinflammatory properties can protect the liver against IRI. However, no significant difference between IR and HP groups with respect to blood AST levels, and similarly, among IR, CMC and HP groups for blood LDH levels is unclear. In conclusion further studies need to be carried out to exactly explain the effect of H. perforatum on hepatic IRI.