Major karaciğer rezeksiyonları
Major liver resection
  1. Tez No: 115472
  2. Yazar: AHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET MAJOR KARACİĞER REZKKSIYONLARI Karaciğer cerrahisi son 30 yılda gittikçe artan sıklıkta uygulanmaktadır. Operasyonun mortalite ve morbidite oranlarında düşme, primer malignensilerde ve kolorektal karsinomlarda metastazlarının çıkarılmasının prognoz üzerine etkinlikleri kanıtlanmış olması, major karaciğer rezeksiyonlarının sayısını artırmaktadır. Biz kliniğimizde Ocak 1996-Aralık 2001 tarihleri arasında prospektif olarak. Couinaud'ın segmenter anatomisine ve StarzPın rezeksiyon tekniğine uygun, önceden vaskuler inflow ve outflow akım okluzyonu ile majör karaciğer rezeksiyonu uygulanan 48 olguyu ( 49 operasyon ) inceledik. Literatürle karşılaştırıldığında mortalite (%20,4) ve morbidite (%28,5) oranlarımızı etkileyen bir çok faktör ortaya çıkmaktadır. Major karaciğer rezeksiyonu uygulama alanı ve sayısının artması ile birlikte preoperatif hazırlık ve postoperatif bakım geliştikçe mortalite ve morbidite de azalma olacaktır. Anahtar sözcükler; Major karaciğer rezeksiyon lan, cerrahi teknik, morbidite, mortalite IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MAJOR LIVER RESECTION Hepatic surgery has emerged over the last three decades and has proven to be a safe and effective treatment for primary and secondary malignancies, as well as for benign diseases of the liver. At our clinics on 48 cases ( 49 operations ) between January 1 996- December 2001 according to CouinaiuTs segmentary anatomy and Starzl's resection technies, preliminary vascular inflow and outflow occlusion was performed for liver resection. When compared with the literatures mortality ( % 20,4 ) and morbidity ( % 28,5 ), we have lost affect that have many roles on this topics. By improving the pre and postoperative managements in major liver resections it's thought that, mortality and morbidity will decrease and type of this resection will be used frequently in hepatic surgery. Key words : Major liver resection, surgical technics, morbidity, mortality