Hepatit ven ve portal ven akımlarının karaciğer kupffer hücre fonksiyonlarına etkisi
  1. Tez No: 171286
  2. Yazar: ÖZGÜR FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIRAY YÜZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET: Amaç:“Small for size”sendromu, major karaciğer rezeksiyonlarını takiben gelişebilen ve hastanın sağkalımını tehdit eden klinik bir tablodur. Özellikle canlı donörden karaciğer transplantasyonunun yaygınlaşmasından sonra fizyopatolojisi üzerinde yoğun araştırmalar yapılan bu sendromun başlıca sebeplerinden ikisi, parsiyel greft takılması sonrasında oluşan portal hiperakım ve bu akımın venöz drenajında yetersizlik sonucu greft fonksiyonu ve sağkalımının olumsuz etkilenmesidir.Akım. modalitelerinin bu olumsuz etkileri hakkında yapılan çalışmalar daha çok parankim hücreleri üzerinde yoğunlaşırken, parankim dışı hücreler, özellikle de Kupffer hücreleri üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Gereç ve yöntem: Çalışmada 30 adet Wistar albino rat üç gruba ayrıldı. Grup 1 deki deneklerin. (n:10) portal venlerinin sağ lob ve sağ median loblarını besleyen dalları 4.0 ipek sutür ile bağlandı. Grup 2 deki deneklerin (n:10) sağ hepatik venleri lateralden kliplenerek okklüde edildi. Grup 3 deki deneklere ise Sham operasyonu uygulandı. Denekler 72 saat sonra intrakardiak yolla Tc-99 ile işaretli sülfür kolloid enjeksiyonunu takiben sakrifiye edildi. Sağ ve sol loblara ayrı ayrı sintigrafik ve histopatolojik inceleme uygulanarak gram doku başına düzeltilmiş radyoaktif madde uptake i ve u.m2 deki Kupffer hücre sayısı belirlendi. Bulgular: Sağ lob gram doku başına uptake %sh Grup 1 için ortalama değer 0,05±0,03, grup 2 için 0,10±0,03, grup 3 içinse 0,10±0,03 olarak belirlendi (p>0.05). Sol lob gram doku başına uptake %si: Grup 1 için ortalama değer 0,14±0,06, grup 2 için 0,1 0±0,02, grup 3 içinse 0,1 1 ±0,03 olarak belirlendi (p>0.05). Sağ lob um2 deki kupffer hücre sayısı: Grup 1 için ortalama değer (28.27±9,97) x 10“5, grup 2 için (38,29±6,94) x 10”5, grup 3 içinse (34,1 4±1 0,60) x 10“5 olarak belirlendi (p>0.05). Sol lob um2 deki kupffer hücre sayısı: Grup 1 için ortalama değer (28.86±8,39) x 10”5, grup 2 için (36,55±9,90) x 10“5, grup 3 içinse (35,57±9,66) x 10”5 olarak belirlendi (p>0.05). Sonuç: Deneysel hepatik venöz konjesyon karaciğer Kupffer hücre sayısını arttırırken aktivite üzerinde etki göstermemektedir. Bununla birlikte, deneysel hepatik portal hiperperfüzyon ise Kupffer hücre sayısında azalmaya yol açarken aktivitelerini arttırmaktadır. Deneysel olarak oluşturulan modelde Kupffer hücre fonksiyonları, portal hiperperfüzyondan venöz drenaj bozukluğuna göre daha fazla etkilenmektedir.“Small for size”sendromunda parankim dışı hücrelerin etkisinin anlaşılabilmesi için daha çok deneysel çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Background and aims:“Small for size”syndrome, occasionally seen following major liver resections, is a life threatening clinical entity. After the popularity of living related iiver transplantation, the physiopathology of this syndrome is deeply investigated and it is suggested that the poor graft function and survival associated with this syndrome is predominantly caused by portal hyperflow and poor venous drainage. The vast majority of the studies about these inflow and outflow modalities mainly investigated the negative effect of the parenchymal cells, but the role of nonparenchymal cells, Kupffer cells in particular, remains poorly defined. Materials and methods: 30 Wistar albino rats were divided into three groups. The right and right medial branches of portal veins of the subjects in group 1 (n:10) were ligated with 4.0 silk. The right hepatic veins of the subjects in group 2 (n:10) were clipped laterally. The subjects in group (n:10) 3 were Sham operated. After 72 hours the right and left liver lobes of the subjects were submitted to scintigraphic and histopathological evaluation separately and the radiocolloid uptake per gram liver tissue and the number of Kupffer cells per u,m2 were calculated. Results: Uptake % in right lobe per gram tissue: The mean values were 0,05±0,03 for groupl ; 0,10±0,03 for group 2, and 0,10±0,03 for group 3 (p>0.05). Uptake % in left lobe per gram tissue: The mean values were 0,14±0,06 for group 1, 0,10±0,02 for group 2, and 0,11±0,03 for group 3 (p>0.05). Number of kupffer cells in right lobe per pm2: The mean value were (28.27±9,97) x 10“5 for group 1, (38,29±6,94) x 10”5for group 2, (34,1 4±1 0,60) x 10“5 for group 3 (p>0.05). Number of kupffer cells in left lobe per pm2: The mean values were (28.86±8,39) x 10”5for group 1, (36,55±9,90) x 10“5for group 2, and (35,57±9,66) x 1 0”5 for group 3 (p>0.05). Conclusion: Experimental hepatik venous congestion increased the number of Kupffer cells, but did not effect the activity of these cells. Nevertheless, experimental hepatik portal hyperperfusion decreased the number of Kupffer cells with the increasing effects on cell activity. In our experimental model, portal hyperperfusion effected Kupffer cell functions more than venous congestion. Further experimental studies are needed to understand the effects of nonparenchymal cells in“Small for size”syndrome.