Semptomatik 2. derece internal hemoroid tedavisinde bant ligasyonu ve skleroterapinin karşılaştırılması
Treatment of symptomatic 2. degree internal haemorrhoids with band ligation and sclerotherapy
  1. Tez No: 115473
  2. Yazar: KERİMAN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL ANADOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Semptomatik 2. derece internal hemoroid tedavisinde bant ligasyonu ve skleroterapiyi karşılaştırmak amacıyla prospektif randomize klinik bir çalışma gerçekleştirdik. Rektosigmoidoskopi ile ek patoloji izlenmeyen hastaların 31' ine 0 numara lastik bant ile ligasyon ve 3 Tine % 5 fenol zeytinyağ ile skleroterapi uygulandı. Hastalar 3., 6. ve 12.aylarda kontrol edildi. İki grup arasında yaş, cinsiyet, yakınma ve muayene bulguları açısından fark yoktu (P>0.05). Tedavi sonunda bant ligasyonu grubundan 28 hasta (%90.3) ve skleroterapi grubundan 30 hasta (%96.8) yakınmalarında düzelme olduğunu bildirdi (P>0.05). Bant ligasyonu grubundan 8 hastada ve skleroterapi grubundan 2 hastada nüks nedeniyle tedavi tekrarlandı (P0.05). Skleroterapi grubunda saptanan ağrı düzeyi daha düşüktü (P0.05). Bu çalışmada bant ligasyonu ve skleroterapinin semptomatik 2. derece internal hemoroid tedavisinde kolay, güvenli, ucuz ve etkin yöntemler olduğu ve skleroterapinin daha düşük ağrı düzeyi ve nüks oranı ile daha üstün bir yöntem olduğu saptandı. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY A prospective randomized clinical trial comparing rubber band ligation to sclerotherapy with second degree symptomatic haemorrhoids has been carried out. Two groups of 31 patients undergoing rubber band ligation and 31 patients undergoing phenol sclerosant injection have been followed-up at 3rd, 6th and 12th months after the initial treatment. There was no difference between the two group's age, sex, history, clinical, proctoscopic and sigmoidoscopic findings (P>0.05). A successful outcome was achieved in 28 band ligation (%90,3) patients and 30 sclerotherapy (%96.8) patients (P>0.05). Additional therapy was necessary in 8 patients with band ligation and 2 patients with sclerotherapy (P 0.05). Pain levels were lower at sclerotherapy group (P0.05). We concluded that band ligation and sclerotherapy are both easy, safe, inexpensive and efficient methods for the treatment of second degree symptomatic haemorrhoids and sclerotherapy is superior with lower pain levels and recurrences. 33