İnguinal hernilerin oluşumunda fascia transversalis'teki metalloproteinaz-2 inhibitörünün rolü
Role of tissue inhibitor of metalloproteinase-2 in fascia transversalis on development of inguinal hernias
- Tez No: 115528
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ALTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET İnguinal hernilerin nedeni bugün tam olarak ortaya konmuş değildir. Bununla birlikte fascia transversalis'in herni oluşumunu engelleyebilen anatomik yapılardan biri olduğu bilinmektedir. İnguinal herni etyolojisinde kollajen metabolizmasındaki bozukluklar öne sürülmüş ve bu konuyla ilişkili olarak son yıllarda kollajenin yeniden yapılanmasında rolü olan metalloproteinazlar ön plana çıkmıştır. Metalloproteinaz inhibitörlerinin inguinal hernilerde değerlendirildiği herhangi bir çalışmaya ise rastlayamadık. Bu prospektif çalışmada, 1 Nisan 2000- 31 Aralık 2001 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda, ameliyat edilen 35 indirekt, 10 direkt olmak üzere 45 inguinal hernili olgudan, ameliyat sırasında fascia transversalis'ten doku örnekleri alındı. Kontrol grubu olarak hernisi olmayan ve başka nedenlerle ameliyat edilen 45 olgudan çeşitli abdominal insizyonlardan, yine fascia transversalis'ten örnekler alındı. Bu doku örneklerinde immunohistokimyasal yöntemle TIMP-2 değerlendirildi. Bulgularımıza göre direkt inguinal herni TIMP-2 skorları kontrol grubu skorlarından anlamlı olarak azdı. Ancak indirekt inguinal hernili olguların TIMP-2 skorları ile kontrol grubu arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç olarak, direkt inguinal hernilerde, indirekt inguinal hernilere ve kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunan TIMP-2 skorları, bazı çalışmalarda ortaya konulmuş olan MMP-2'nin artış nedenini açıklamaktadır. Böylece TEMP-2'nin inguinal herni etyolojisinde biyolojik faktörler içinde kollajen metabolizmasında önemli rolü 34olduğu ve bu konuda, özellikle yaş grupları ele alınarak ileri çalışmaların yapılması gerektiği kanısına varıldı. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY ROLE OF METALLOPROTEINASE-2 IN FASCIA TRANSVERSALIS ON DEVELOPMENT OF INGUINAL HERNIAS Today the reason for inguinal hernia has not completely been suggested. However, it is known that fascia transversalis is one of the structures preventing hernia. In etiology of the inguinal hernia, the disorders in collagen metabolism have been proposed and related with this subject, the role of metalloproteinases in remodeling the collagen has recently been of great importance. In literature, there has not been found a study in wich inhibitors of metalloproteinase are evaluated in inguinal hernia. In this prospective study, in Trakya University, General Surgery Department between the dates 1 April 2000 and 31 December 2001, fascia transversalis tissue samples have been taken from 45 cases, of which 35 are indirect and 10 are direct, during the operation. Again fascia transversalis tissue samples have been taken from various abdominal incision from those other 45 cases, as the control group, who do not have hernia and have been operated on for other reasons. In these tissue samples, TIMP-2 has been evaluated in an immunohistochemical method. According to our findings, TIMP-2 scores of direct inguinal hernia were significantly less than that of the control group. However, a significant difference has not been found between the TIMP-2 scores of inguinal hernia cases and of the control group. As a result, in direct inguinal hernia, TIMP-2 scores that were less significant according to both indirect inguinal hernia and control group are explaining the reason for the increase in MMP-2 wich has been proposed in some studies. Thus, we conclude that 36the decrease of TIMP-2 should be evaluated within the biological factors in etiology of inguinal hernia and further studies should be carried out, especially taking age groups into consideration, on this subject. 37