Postoperatif peritoneal adezyonların önlenmesinde viskozitenin önemi
- Tez No: 115529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ACAR AREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
54 TÜRKÇE ÖZET Amaç: Postoperatif peritoneal adezyonları önlemek amacıyla periton içi uygulanan sıvıların anti adezif etki oluşturmalarında viskozitenin önemini ortaya koymak. Dizayn: Deneysel bir çalışma Kurgu: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Üretim ve Araştırma Laboratuarı Materyal: Otuz adet, 6 aylık, out-bred üretim Wistar albino dişi sıçan ve 12 adet rasgele seçilmiş sızma yöntemiyle elde edilmiş bitkisel yağ. Metod: Öncelikle viskozite tüpü deneyiyle yağların görece viskoziteleri bulundu. Sıçanlar 3 eşit gruba ayrılarak tümünde adezyon modeli oluşturuldu; 10 sıçanın periton boşluğuna görece en yüksek viskoziteli ricini (107.77 sn/ İm), 10 sıçanın periton boşluğuna görece en düşük viskoziteli Myrti ( 8.6sn/lm) ve 10 sıçanın periton boşluğuna da %0.9 yoğunluklu NaCl (Kontrol grubu) konuldu. Sıçanlar postoperatif 10. gün sakrifıye edilerek adezyonlar evrelendi. Ölçüt Değerler: Adezyonlar Evans modeline göre evrelendirldi. Sonuçlar: Rezene grubunda evre 2 olan 3 (%30) sıçan ve evre 1 (%10) olan 5 sıçan vardı. Bu gruptaki 2 (%20) sıçanda hiç adezyon oluşmadı. Mersin grubunda ki 6 (%60) sıçanda evre 3, 3 (%30) sıçanda evre 2 ve 1 (%10) sıçanda ise evre 1 adezyon gelişti. Kontrol grubundaki sıçanların 7'sinde (%70) evre 3 ve 3'ünde (%30) evre 2 adezyon gelişti. Mersin ve Kontrol grupları arasında anlamlı fark bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
55 İNGİLİZCE ÖZET Objective: To determine the importance of viscosity of liquids applied intraperitoneally in maintaining antiadhesive effect to inhibit postoperative peritoneal adhesions. Design: An experimental study Setting: Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Experimental Animal Raising and Research Laboratory Subjects: 60, 6 months old, out-bred female Wistar albino rats and 12 randomly selected vegetable oils. Interventions: The relative viscosity degrees of the oils were determined by viscosity tube experiment. The rats were separated in 3 equal groups and adhesion model was constituted in all, ricini oil with highest relative viscosity (107.77 s/lm) into the peritoneal cavity of 20 rats, myrtle oil with lowest relative viscosity (8.60 s/lm) into the peritoneal cavity of 20 rats and NaCl 0.09% into the peritoneal cavity of 20 rats were applied. The rats were sacrificed in postoperative tenth day and adhesions were graded. Main Outcome Measure: Adhesions were graded according to Evans model. Results: In ricini group there were 6 (30%) grade-2 and 10 (50%) grade- 1 rats. No adhesion was developed in 4 rats (20%) in this group. In myrtle group; grade-3 adhesion developed in 12 rats (60%), grade-2 in 6 rats (30%) and grade- 1 in 2 (10%) rat. In control group; in 14 rats (70%) grade-3, in 6 rats (30%) grade-2 adhesion developed. The difference between myrtle and control groups was not significant (p>0.05).